Coraz więcej korzystnych wyroków

By | 27 maja 2019

Od dwóch lat kredytobiorcy wygrywają coraz więcej spraw w sądach. Analiza blisko 300 wyroków wydanych w ostatnich 4 latach przez sądy I instancji w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej pokazuje, że aktualnie blisko 90% wyroków wydawanych jest na korzyść kredytobiorców: umowy są uznawane za nieważne w całości albo przynajmniej powiązanie z kursem waluty obcej jest bezskuteczne. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o wyroki sądów II instancji, tyle że jest ich do tej pory znacznie mniej.

Wydawane do tej pory wyroki niekorzystne stwierdzały na ogół, że w miejsce nieuczciwego odesłania do kursów banku należy wprowadzić inny mechanizm indeksacji. Należy się spodziewać, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C-260/18), który zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy położy kres takiej linii orzeczniczej, tak jak zapowiada to ogłoszona 14 maja 2019 r. opinia Rzecznika Generalnego TSUE.

Wyrok TSUE powinien ustalić linię orzeczniczą polskich sądów i przesądzić sprawę na korzyść kredytobiorców.

2 thoughts on “Coraz więcej korzystnych wyroków

 1. zibi

  Mam tylko jedno pytanie – jakie jest źródło tych danych? Skąd macie Państwo te dane? Czy są to dane oficjalne, tzn. gdzieś opublikowane np. w BIPie, czy dane podane przez Ministerstwo Sprawiedliwości? Czy wskazana liczba 300 wyroków obejmuje WSZYSTKIE wyroki wydane w Polsce w ostatnich 4 latach? Czyli mam rozumieć, że w Polsce w latach 2017 – 2019 wydano jedynie 300 wyroków dot. kredytów frankowych (oczywiście mam na myśli orzeczenia merytoryczne)?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Źródłem są wyroki znane prawnikom zajmującym się sprawami frankowymi: wydanymi w ich sprawach, przywoływanych przez banki w pismach procesowych. Nie oznacza to, że są to wszystkie wyroki jakie zostały wydane w tych sprawach, gdyż takiej bazy nie ma.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *