Millennium wprowadzało w błąd co do kosztów UNWW

By | 5 lutego 2016

Wczoraj Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał bardzo ważny wyrok w sprawie o ubezpieczenie niskiego wkładu własnego przeciwko bankowi Millennium. Pierwszy wyrok zapadł 7 lipca 2015 r. w Sądzie Rejonowym w Krakowie (I-C_1305_14_S UNWW Millennium). W wyroku tym sąd nakazał zwrot pobranych kwot ubezpieczenia UNWW stwierdzając, że jest to świadczenie nienależne, gdyż zabezpieczało wyłącznie interesy banku a nie kredytobiorcy – w tym aspekcie sąd powielił powszechną już linię orzeczniczą.

Dużo ważniejsze było inne ustalenie sądu, a mianowicie ustalenie, że Millennium nie ponosiło takich kosztów ubezpieczenia, jakie zwrotu się domagało od kredytobiorcy. Innymi słowy, bank wprowadzał kredytobiorcę w błąd co do rzeczywistych kosztów ubezpieczenia i obciążał go zawyżonymi sumami.

4 lutego 2016 r. orzeczenie zostało podtrzymane przez Sąd Okręgowy w Krakowie i jest już prawomocne.

43 thoughts on “Millennium wprowadzało w błąd co do kosztów UNWW

  1. Monika

    To jest chyba najgorszy punkt również mojej umowy kredytowej z Millennium- dokładnie to ubezpieczenie niskiego wkładu.
    Bo to, że frak może mieć swoje wahania wiedziałam biorąc kredyt.
    Ale to ubezpieczenie jest masakryczne, płacę co trzy lata dokładnie takie kwoty jak przytoczony w artykule klient (też brałam kredyt w 2008) i gdyby te pieniądze szły jeszcze na spłatę zadłużenia lub ubezpieczenie chroniło mnie w jakikolwiek sposób, to można by przeboleć, ale tak nie jest, a jest tak jak zostało opisane powyżej.
    Ja też chciałbym się od tego ubezpieczenia uwolnić, najlepiej żeby mi zwrócili to co już im wpłaciła.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Proszę napisać reklamację do banku, a jeżeli to nie pomoże, co jest prawdopodobne, proszę się zgłosić do kancelarii prawnej i złożyć pozew przeciwko bankowi.

      Reply
      1. Zenon Frankster

        O co pytać w reklamacji – o udostępnienie potwierdzenia przekazania do nazwa firmy ubezpieczeniowej pełnej kwoty składki za UNWW, którą bank mnie obciążył?

        Reply
        1. Jacek Czabański Post author

          Skoro umowa mówi o obowiązku zwrotu poniesionych kosztów ubezpieczenia, to proszę domagać się przedstawienia dowodów na to w jakiej wysokości i za co bank poniósł koszty, którymi Pana obciążył.

          Reply
    2. tabita

      Też zachęcam do pozwania banku. Sądy coraz częściej dostrzegają abuzywność klauzul dotyczących UNWW. Moja znajoma także wygrała. Sąd Okręgowy w Kielcach miał podobne zdanie jak ten powyżej. Banki bez prawomocnych wyroków nie ustąpią. W odpowiedzi na reklamacje lub pozew przytaczają śmieszne argumenty. Frankowicze do sądów!

      Reply
      1. Ula

        Bardzo proszę o kontakt, jestem z Kielc i potrzebuje namiaru na dobrego prawnika

        Reply
    3. Tomek

      Zacznij od unww, a później zajmij się “wahaniami” – wahania oznaczają oscylowanie wokół danego punktu w obie strony (tak działa wahadło), a w przypadku CHFPLN mamy do czynienia ze stałym trendem rosnącym, niekorzystnym dla kredytobiorców od ponad 7 lat (i to de facto i zapewne nieprzypadkowo od momentu zakończenia tej akcji “kredytowej” w Polce na dużą skalę na dość “atrakcyjnych” warunkach marżowych), a nie z “wahaniami”. Powodzenia.

      Reply
      1. Tomek

        I nie zapomnij, że kurs CHFPLN determinuje (w mniemaniu banku) pozostale do spłaty saldo kredytu

        Reply
      2. Tomek

        Jeśli nie zainteresujesz się zawczasu wpływem tego trendu kursowego na Twoje saldo kredytu (w interpretacji banku) i nie podejmiesz adekwatnych kroków przed upływem 10 lat od momentu wypłaty kredytu (a przynajmniej nie przerwiesz biegu przedawnienia), to jako niewolniczka tego kredytu i tej nieruchomości przez kolejne 15-30 lat (już bez możliwości pociągnięcia banku do odpowiedzialności w wielu kwestiach), będziesz zdana na znaczną dowolność banku, w jakim stopniu to niewolnictwo wykorzysta. Dodam, że pracownicy banku ciągle się zmieniają, bank to nie człowiek, z którym możesz zbudować określoną relację, kto wie, co kolejni pracownicy wymyślą w perspektywie kolejnych 15-30 lat trwania umowy.

        Nie wiesz, co i jak jeszcze się zmieni na rynku walutowym. Może kurs CHFPLN trochę spadnie (a może jeszcze wzrośnie zgodnie z aktualnym trendem 7 letnim) i znacznie wzrośnie LIBOR CHF (który nie ma żadnego powiązania z wartością kredytowanej nieruchomości, więc nie będziesz w żaden sposób tego beneficjentką, Twoje oszczędności w Polsce też nie wzrosną w związku ze wzrostem LIBOR CHF, bo cokolwiek z CHF w nazwie nie ma z Tobą ani z Twoją nieruchomością, z wyjątkiem tego pseudokredytu żadnego związku (tutaj tylko w interpretacji banku oczywiście).

        Reply
        1. Bartosz

          Dokładnie. Kto nie dochodzi swoich praw… może je wkrótce utracić.

          Reply
        2. arek

          Szczerze powiem nic z tego nie rozumiem. Co to znaczy “zainteresować się” wahaniem i podjęcie kroków. tak konkretnie?

          Reply
          1. Tomek

            Przerwać bieg przedawnienia tak, jak jest to opisane tutaj:

            https://pomocfrankowiczom.pl/?p=523

            zanim minie 10 lat od podpisania umowy, a przygotowanie dokumentacji tez trwa, trzeba dać dobie bufor co najmniej kilka miesięcy zanim minie 10 lat

    4. Krzysztof Orski

      Pani Moniko. Zapis, że wysokość kredytu jest uzależniona od wahań kursu CHF w powiązaniu z próbą wmówienia, że kredyt jest w CHF jest w mojej ocenie świadomym wprowadzeniem w błąd kredytobiorcy, sugerującym, że jeżeli kurs CHF obniżyłby się w stosunku do kursu z dnia zaciągnięcia kredytu,to kredyt również by zmalał. Tymczasem owe wahnięcia mają wpływ tylko na wzrost kredytu, nigdy na spadek. Nie twierdzę, że okaże się to skuteczne, ale na tej podstawie może Pani złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków zawarcia umowy jako dokonanego pod wpływem błędu. Oczywiście jeden to jeden z wielu argumentów umożliwiających “odfrankowienie” kredytu, ewentualnie unieważnienie umowy.

      Reply
      1. Tomek

        “Tymczasem owe wahnięcia mają wpływ tylko na wzrost kredytu, nigdy na spadek” – które z tych kredytów ma Pan tutaj na myśli?

        Reply
    5. Joanna

      Witajcie i pomóżcie,mam kredyt we frankach w BPH i ciagle stoje w miejscu tak jak wszyscy.
      Mam inny problem,otóż często nie jestem w stanie wpłacać terminowo raty i wtedy po tygodniu otrzymuje ….Wezwanie Do Zapłaty , gdzie pod zaległością dopisek : ” opłata za niniejsze wezwanie wynosi 8.00 CHF”…- toż to rozbój w biały dzień! ]
      Doradżcie co mam zrobić,pozdrawiam Joanna

      Reply
    6. Jarek

      Dzień dobry

      Ja wyrwałem pieniądze za UNWW u arbitra sądowego, agrument który zadziałał to brak aneksu między mna a bankiem co do firmy ubezpieczeniowej.

      Reply
      1. andy3030

        Witam Ja również odzyskałem UNWW u arbitra sądowego. Teraz zastanawiam się co mam zrobić dalej, ponieważ bank przysłał mi pismo, w którym prosi mnie o podpisanie bezpłatnego aneksu (dwie pozostałe propozycje banku nie wchodzą w grę (wcześniejsza spłata, zabezpieczenie na dodatkowej nieruchomości).

        Reply
      2. andy3030

        Witam Ja również odzyskałem UNWW u arbitra sądowego. Teraz zastanawiam się co mam zrobić dalej, ponieważ bank przysłał mi pismo, w którym prosi mnie o podpisanie bezpłatnego aneksu (dwie pozostałe propozycje banku nie wchodzą w grę (wcześniejsza spłata, zabezpieczenie na dodatkowej nieruchomości).

        Reply
  2. Maciej

    Poza tym jedynym zgodnym z prawem wynagrodzeniem banku z tytułu kredytu są odsetki i prowizja (unww nie może stanowić dodatkowego wynagrodzenia banku z tytułu kredytu)

    Reply
    1. Marcin

      Czyli opłaty, które bank pobrał lub chce pobrać za “przewalutowanie” lub wcześniejszą spłatę/nadpłatę kredytu ponad harmonogram rat również są niezgodne z prawem, mimo, że to drugie bank nazywa czasem”prowizją “

      Reply
  3. Maciej

    Może warto byłoby wypisać wszystkie podstawy do zwrotu unww kredytobiorcy, aby jak najszybciej wystosować wezwanie, aby zaczęły się liczyć odsetki ustawowe. Można by zamknąć procedurę reklamacyjną i złożyć pozew.

    Reply
  4. Mare

    Witam, też płacę ten haracz w banku millenium. Teraz zaproponowali 3 opcje, jedna z nich to podpisanie aneksu na zmianę tej opłaty na zasadach prowizji, wychodzi korzystnie. Czy na pewno? Podpisywać? Płacić? Jak właściwie postąpić? Na pewno składam reklamację – pismo, zainspirowana powyższym.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Nie należy podpisywać! O ile ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest uznane przez sądy za niedozwolone, to pobieranie przez bank opłat z tego samego tytułu jest dozwolone. Chodzi bowiem o to, że zdaniem sądów nazywanie opłaty ubezpieczeniem wprowadzało klientów w błąd. Tego wprowadzania w błąd nie będzie już kiedy klient zgodzi się na ponoszenie opłaty.

      Reply
      1. Kamil

        A jeśli w umowie figuruje to jako “opłata manipulacyjna” z tytułu przekroczenia wskaźnika LTV ? Która zresztą zgodnie ze “słownikiem” mojego banku jest jednorazowa.

        Na portalu banku widnieje jak byk, że jest to ubezpieczenie ale w treści umowy takie sformułowanie nie pada.

        Reply
      2. Borys

        Dzisiaj , dostałem Propozycje z Banku Millennium co do UNW kwota nie mała ponad 7 tysi .
        Proponują raty na 36 miesięcy , i minę nazwy na prowizje od niskiego wkładu . Co mam wybrać .
        mam wrażenie , ze trzeba wpłacić bez aneksów i się sądzić . Oczywiście zgłoszę reklamację .

        Reply
        1. Jacek Czabański Post author

          Zmiana jest niebezpieczna, bo w miejsce jawnie niedozwolonej opłaty z tytułu tzw. ubezpieczenia wchodzi w grę prowizja, którą sądy uznają za dopuszczalną. Dlatego lepiej nie zawierać tego typu aneksu.

          Reply
    2. Madda

      http://millennium.arkis.pl/2014/07/17/zwrot-za-ubezpieczenie-niskiego-wkladu-wlasnego-unww-wzory-pism/
      Zachęcam do lektury. My odzyskaliśmy unww za 2011, po czym bank wysłał do nas pismo, że mamy podpisać aneks, lub spłacić kredyt do 80% wart.nieruchomości, lub zabezpieczyć inną nieruchomością. Od roku sobie korespondujemy , dostaliśmy nawet do domu 2 propozycje aneksu (chcieliśmy na spokojnie zapoznać się w domu), ale na razie nic nie podpisaliśmy i nie mamy zamiaru.

      Reply
      1. Eva

        Jestem dokladnie w takiej samej sytuacji. Mam 30 dni na ustosunkowanie sie do pisma. Czy moglaby mi Pani poradzic co odpisac.? Nie mam innej nieruchomosci ktora mogla by byc zabezpieczeniem jednoczesnie nie jestem w stanie doplacic adekwatnej kwoty. Bardzo dziekuje za pomoc.

        Reply
      2. andy3030

        Witam
        Proszę o informacje jak skończyła się Państwa korespondencja z bankiem. Jestem ciekaw ponieważ bank przesłał mi trzy rozwiązania m.in. podpisanie aneksu. Nie wiem co mam dalej robić.

        Reply
  5. Mare

    no tak, złożę reklamację. Na odpowiedź mam czekać zgodnie z ich zapisami do 30 dni, a nawet 60 dni. Taki regulamin wystawili w listopadzie 2015r.
    W międzyczasie obciążą mi rachunek tą kwotą UNWW i będą wzywać do wyrównania rachunku.
    I dalej z tym??

    Reply
    1. Maciej

      “Zaznacz, że wszelkie świadczenia spełniane na poczet ubezpieczenia kredytu z niskim wkładem własnym spełniane będą z zastrzeżeniem ich zwrotu”

      Reply
  6. Maciej

    Zachęcam wszystkich do lektury tego wyroku, a zwłaszcza jego uzasadnienia na ostatnich stronach i to nie tylko pod kątem samego unww, ale również innych aspektów tych „kredytów” (bo uważam ze zastosowana argumentacja również do nich może miec zastosowanie)

    Reply
  7. Joanna

    Jeszcze raz proszę o pomoc w sprawie opłat za wezwanie do zapłaty w banku BPH który nalicza mi 8.00 CHF ,przecież ten list dostałam z Gdańska a nie z Genewy.
    Co mam zrobić?

    Reply
  8. Sebastian

    Witam, a gdzie mogę znaleźć orzeczenie z dnia 4 lutego 2016 Sądu Okręgowego w Krakowie przeciwko Banku Millenium w sprawie UNWW ?

    Reply
  9. kainkas

    Witam.
    Po raz 3 dostałam pismo o zapąłcie unww. Może macie jakiś wzór reklamacji- jak postąpić?

    Reply
  10. Julie

    Witam,
    Chcialam zwrocic uwage na bardza wazna kwestie w powolywaniu sie na brak aneksu z ubezpieczycielem. Poprzez Arbitra Sadowego udalo sie nam odzyskac 2 skladki. Natomiast w tym Roku Bank Millenium ponowenie podpisal umowe z TU InterRisk i na tej podstawie dostalismy Pismo od Arbitra ze nasze roszczenie sa bezpodstawne. Obecnie jestesmy na etapie poszukiwania alternatywnych sposobow odzyskania ostatniej skladki. Jesli ktos ma jakies informacje na ten temat bede wdzieczna za komentarz.

    Reply
  11. Katolina

    Dostalam odmowna odpowiedz id banku na reklamacje. Co teraz? Zna pan jakas kancelarie zajmujaca sie chf w lublinie?

    Reply
  12. tabita

    Wwygrana! Pozew był o zwrot drugiej składki UNWW z powodu nie przekazania jej do Interrisku (jak w umowie) i z powodu tego, że nie były te przepisy w umowie negocjowane. Sąd już na drugiej rozprawie wydał korzystny dla mnie wyrok., który nie jest jeszcze prawomocny. Bank Millennium. Mam nadzieję, że okręgowy podtrzyma wyrok.

    Reply
  13. Maniek

    Co się dzieje po odzyskaniu składek? Czy bank zmusza do podpisania aneksu (wcześniejsza spłata, inna nieruchomość)

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Nie da się nikogo zmusić do podpisania aneksu.

      Reply
  14. tabita

    Dzisiaj zapadł wyrok w sprawie UNWW przeciwko Millennium. Sąd Okręgowy w Kielcach odrzucił apelację banku od wyroku Sądu Rejonowego, który uznał, że bank nie miał prawa pobrać składki na rzecz innego towarzystwa niż to zapisane w umowie. Na marginesie sąd uznał zapisy dotyczące unww za abuzywne. Czekam więc na zwrot pobranych składek.

    Reply
    1. Ula

      proszę o namiar na osobę reprezentującą , prowadzącą sprawę. U mnie sprawa pilna, gdyż 01.09 mija mi 10 lat 🙁 mam zatem mało czasu

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *