Bardzo wolne sądy…

By | 15 lutego 2022

W sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej zapada coraz więcej wyroków, co oczywiście cieszy wygranych kredytobiorców, ale jednocześnie powoduje, że wielu innych zadaje pytanie: a dlaczego moja sprawa jeszcze nie została rozstrzygnięta?

Dokonałem więc analizy spraw prowadzonych przez Kancelarię Adwokacką Czabański Wolna-Sroka, tak aby zobaczyć w ilu sprawach został wydany wyrok w zależności od roku rozpoczęcia.

Wyniki nie są optymistyczne. Sądy działają bardzo wolno.

W sprawach rozpoczętych w 2015 r. (ponad 6 lat temu), jeszcze w 40% nie zapadł wyrok nawet w I instancji! Jeżeli chodzi o to, co najważniejsze, a więc wyroki II instancji, to tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej: tylko 20% spraw rozpoczętych w 2016 r. doczekało się prawomocnego rozstrzygnięcia i odsetek ten spada do poniżej 10% spraw rozpoczętych w 2018 r.

Wnioski z analizy są pesymistyczne. Sądy nie są w stanie zapewnić ochrony konsumentom w rozsądnym terminie. Charakter spraw “frankowych” nie uzasadnia, aby sprawa trwała dłużej niż 2-3 lata. Jednak kolejne wątpliwości, pytania do TSUE, pytania prawne do SN i związane z tym ciągłe zawieszanie postępowań wydłużyły te postępowania ponad miarę. I chociaż obecnie można się spodziewać, że sądy coraz szybciej będą rozpoznawały poszczególne sprawy, to ciągle rosnąca ilość nowych spraw w połączeniu ze sprawami ciągle oczekującymi na rozstrzygnięcie powoduje, że niestety kredytobiorcy muszą się nastawić na długie oczekiwanie na wyrok.

One thought on “Bardzo wolne sądy…

  1. ilona

    jak długo trwa obecnie postępowanie apelacyjne w Warszawie (od złożenia apelacji).

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *