W sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej zapada coraz więcej wyroków, co oczywiście cieszy wygranych kredytobiorców, ale jednocześnie powoduje, że wielu innych zadaje pytanie: a dlaczego moja sprawa jeszcze nie została rozstrzygnięta?
Dokonałem więc analizy spraw prowadzonych przez Kancelarię Adwokacką Czabański Wolna-Sroka, tak aby zobaczyć w ilu sprawach został wydany wyrok w zależności od roku rozpoczęcia.
Wyniki nie są optymistyczne. Sądy działają bardzo wolno.
W sprawach rozpoczętych w 2015 r. (ponad 6 lat temu), jeszcze w 40% nie zapadł wyrok nawet w I instancji! Jeżeli chodzi o to, co najważniejsze, a więc wyroki II instancji, to tutaj sprawa wygląda jeszcze gorzej: tylko 20% spraw rozpoczętych w 2016 r. doczekało się prawomocnego rozstrzygnięcia i odsetek ten spada do poniżej 10% spraw rozpoczętych w 2018 r.
Wnioski z analizy są pesymistyczne. Sądy nie są w stanie zapewnić ochrony konsumentom w rozsądnym terminie. Charakter spraw “frankowych” nie uzasadnia, aby sprawa trwała dłużej niż 2-3 lata. Jednak kolejne wątpliwości, pytania do TSUE, pytania prawne do SN i związane z tym ciągłe zawieszanie postępowań wydłużyły te postępowania ponad miarę. I chociaż obecnie można się spodziewać, że sądy coraz szybciej będą rozpoznawały poszczególne sprawy, to ciągle rosnąca ilość nowych spraw w połączeniu ze sprawami ciągle oczekującymi na rozstrzygnięcie powoduje, że niestety kredytobiorcy muszą się nastawić na długie oczekiwanie na wyrok.
jak długo trwa obecnie postępowanie apelacyjne w Warszawie (od złożenia apelacji).