Coraz więcej korzystnych wyroków

By | 27 maja 2019

Od dwóch lat kredytobiorcy wygrywają coraz więcej spraw w sądach. Analiza blisko 300 wyroków wydanych w ostatnich 4 latach przez sądy I instancji w sprawach kredytów powiązanych z kursem waluty obcej pokazuje, że aktualnie blisko 90% wyroków wydawanych jest na korzyść kredytobiorców: umowy są uznawane za nieważne w całości albo przynajmniej powiązanie z kursem waluty obcej jest bezskuteczne. Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o wyroki sądów II instancji, tyle że jest ich do tej pory znacznie mniej.

Wydawane do tej pory wyroki niekorzystne stwierdzały na ogół, że w miejsce nieuczciwego odesłania do kursów banku należy wprowadzić inny mechanizm indeksacji. Należy się spodziewać, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Dziubak (C-260/18), który zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy położy kres takiej linii orzeczniczej, tak jak zapowiada to ogłoszona 14 maja 2019 r. opinia Rzecznika Generalnego TSUE.

Wyrok TSUE powinien ustalić linię orzeczniczą polskich sądów i przesądzić sprawę na korzyść kredytobiorców.

7 thoughts on “Coraz więcej korzystnych wyroków

 1. zibi

  Mam tylko jedno pytanie – jakie jest źródło tych danych? Skąd macie Państwo te dane? Czy są to dane oficjalne, tzn. gdzieś opublikowane np. w BIPie, czy dane podane przez Ministerstwo Sprawiedliwości? Czy wskazana liczba 300 wyroków obejmuje WSZYSTKIE wyroki wydane w Polsce w ostatnich 4 latach? Czyli mam rozumieć, że w Polsce w latach 2017 – 2019 wydano jedynie 300 wyroków dot. kredytów frankowych (oczywiście mam na myśli orzeczenia merytoryczne)?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Źródłem są wyroki znane prawnikom zajmującym się sprawami frankowymi: wydanymi w ich sprawach, przywoływanych przez banki w pismach procesowych. Nie oznacza to, że są to wszystkie wyroki jakie zostały wydane w tych sprawach, gdyż takiej bazy nie ma.

   Reply
   1. Małgorzata

    Witam -czy są to wyroki ostateczne? Czy po nich Banki składają apelacje i w kolejnej instancji były inne decyzje Sądów? Czytam często o wyrokach które w kolejnej instancji są zmieniane na niekorzyść frhankowiczow i o tym mam wrażenie że mało jest już artykułów.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

     Na razie postępowania w II instancji są zawieszane w oczekiwaniu na wyrok TSUE, dlatego statystyki dotyczą tylko wyroków w I instancji.

     Reply
 2. etapo.pl

  do nas ostatnio sam tylko mBank przysyła listę 215 wyroków, rzekomo “wygranych” przez nich. Piszę rzekomo, bo są na tej liście wyroki w sprawach przez nas prowadzonych i wygranych przez naszych klientów :)) Chyba liczą, że sąd nie zweryfikuje tej listy.

  Reply
 3. Marek

  Czy zarząd banku , który pomimo oczywistych klauzul niedozwolonych, idzie w zaparte – czyli dąży do procesu sądowego – działa na niekorzyść spółki akcyjnej jaką jest bank ?, Czy zatem popełnia przestępstwo ?
  Czy można tą kwestię wykorzystać jako element nacisku na bank?

  Reply
 4. mj

  A co zrobic w takiej sytuacji? Otóz wygrałem z mbankiem, m.in Sąd w wyroku nakazał stosowanie średniego kursu NBP. Oczywiście bank nalicza raty wg własnego kursu. Jak można to ugryźć?
  Chyba nie mogę złożyć nowego pozwu ze wzgl. na powagę rzeczy osądzonej ale czy wyrok TSUE coś tu zmienia? Czy można unieważnić wyrok w SN?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *