Hiszpański SN stwierdza, że kredyty indeksowane są nieważne

By | 17 listopada 2017

Hiszpański Sąd Najwyższy w pełni implementuje orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE i chroni konsumentów. 15 listopada 2017 r. SN Hiszpanii uznał, że umowy kredytów indeksowanych do innych walut niż waluta hiszpańska, tj. Euro (głównie CHF i JPY) są nieuczciwe, gdyż kredytobiorcy nie byli właściwie poinformowani o ryzyku. W ten sposób SN dokonał implementacji bardzo ważnego wyroku TSUE z 20 września 2017 r. (https://pomocfrankowiczom.pl/?p=924).

Przy okazji należy zauważyć, że TSUE już raz skarcił hiszpański Sąd Najwyższy – w wyroku z 21 grudnia 2016 r. TSUE zakazał prób ograniczania skutków uznania klauzul umownych na nieuczciwe, co właśnie próbował wprowadzić hiszpański SN (https://pomocfrankowiczom.pl/?p=792)

O sprawie napisał Maciej Samcik: http://samcik.blox.pl/…/Hiszpanski-Sad-Najwyzszy-odwalutowa…

W Hiszpanii problem dotyczy około 70 tys. umów. W Polsce ponad 500 tys. Czekamy na to, aby polskie sądy również zaczęły stosować prawo ochrony konsumenta, zamiast bronić nieuczciwych przedsiębiorców.

Tekst wyroku dostępny jest tutaj: https://www.asufin.com/…/STS_171115_BARCLAYS_REVOCA_150414_…

5 thoughts on “Hiszpański SN stwierdza, że kredyty indeksowane są nieważne

  1. Marcin

   Na pewno będzie o tym informacja w Wiadomościach TVP. Poinformuje nas o tym pani Holecka…

   Reply
 1. Zbyszek

  Niestety, ale chyba zadne media nie informowały. Przynajmniej ja nie widziałem ani w tv ani na necie. Jest to dowodem jak lobby bankowe mocno zakorzenione w mediach….

  Reply
 2. Edi.

  Jak informował nas jeden z ministrów -Polska jest tylko na papierze .Cały czas to się sprawdza. Nasze rządy są dla
  własnych interesów a nie dla polaków.Banki sprzedawały franki tylko na papierze a jeśli sprzedawały to gdzie są podatki od sprzedaży takie to proste. Każdy z nas został byłby ukarany przez wydział skarbowy a tu okazuje się że
  można tylko trzeba być mocnym i milczeć.pozdrawiam- EDI.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *