Banki w umowach kredytowych stosowały niedozwolone klauzule indeksacyjne, pozwalające na przeliczanie zobowiązań klientów według kursu waluty obcej przyjętej przez bank. Po uznaniu tego typu klauzul przez sądy za bezskuteczne, kredyt powinien być spłacany bez indeksacji do kursu waluty obcej. Oznacza to, że przez wiele lat klienci płacili za wysokie raty kredytu.
Dla oszacowania wartości nadpłaconych rat przygotowałem prosty kalkulator w excelu. Zobacz:
W zakładce ”Jak dochodzić roszczeń” są abuzywne zapisy z poszczególnych banków. Ale brak zapisów o oprocentowaniu, a to ważne, bo większość z nich ma tylko libor bez dopisku CHF. Lub jakieś dziwaczne średnie tez od liboru. Albo zapis mówi wyraźnie, ze oprocentowanie dotyczy kredytu indeksowanego do CHF. Po usunięciu zapisów o franku, jak uzasadnić użycie libor CHF a nie libor USD? W Londynie notowany jest libor dla 5 walut ale libor PLN oczywiście nie ma.
I cała konstrukcja wyliczania odszkodowania się sypie.
Jeżeli umowa wskazuje wprost na LIBOR CHF, to nie ma problemu. A jeżeli umowa mówi ogólnie, to należy dokonać wykładni, która doprowadzi do wniosku, że zgodnym zamiarem stron było oparcie oprocentowania o LIBOR dla CHF. Nie widzę tu żadnego problemu i nie ma to wpływu na wielkość nadpłaty.
Inaczej by było przy unieważnieniu umowy. Gdyby umowa była od początku nieważna, to 1) kredyt trzeba zwrócić w wysokości nominalnej w PLN, ale 2) trzeba zapłacić za korzystanie z pieniędzy i wtedy podejrzewam, że sąd oprze się o oprocentowanie dla PLN, co oznacza, że kredytobiorca będzie musiał dopłacić.
Słowo “należy” dokonać wykładni jest bardzo szerokie. Tak samo należy dokonać wykładni, że zgodnym zamiarem stron był kredyt indeksowany do CHF a abuzywne są tylko kursy…. i tak można się długo bujać i tracić kasę
Takie pytanie, jeżeli w umowie kredytowej występuje klauzula niedozwolona odnośnie kursu indeksacji waluty obcej to po jakim kurcie należy rozliczyć nadpłatę rat kredytu jeżeli kolejne spłaty następowały bezpośrednio w zakupionym przez klienta CHF ??
To jest dobre pytanie: moim zdaniem jeżeli zobowiązanie kredytobiorcy było wyrażone w PLN (bo indeksacja do CHF była bezskuteczna), to spłatę tego zobowiązania w walucie obcej należy przeliczyć wg kursu kupna CHF z dnia spłaty ogłaszanego przez ten bank. Taka była bowiem oferta publiczna banku. Alternatywnie można twierdzić, że spłaty powinny być przeliczane wg kursu średniego NBP, ale tu brakuje jasnej podstawy prawnej, za wyjątkiem analogii do art. 358 par. 2 kc (który jednak dotyczy zobowiązań wyrażonych w walucie obcej).