Krajobraz po TSUE. Orzecznictwo sądowe w 2019 i 2020 r.

By | 24 stycznia 2020

Jak wygląda orzecznictwo sądowe: zebraliśmy wyroki w sprawach “frankowych” prowadzonych przez specjalistów z Forum Prawników Finansowych (do którego należy też adwokat Jacek Czabański). Oto statystyki za 2019 i 2020 r., w części więc już po wyroku TSUE z 3 października 2019 r., co miało wpływ zwłaszcza na orzeczenia sądów apelacyjnych.

Zapadło w naszych sprawach ponad 130 wyroków. Z tego w I instancji 85% a w II instancji 95% wyroków było korzystnych dla kredytobiorców. Sądy nieco częściej oceniają umowy za nieważne w całości, ale wykonywanie umów bez indeksacji jest niemal równie częstym typem wyroków. W II instancji niemal wszystkie umowy tego typu są uważane za nieuczciwe (jedyny wyjątek dotyczył umowy kredytu d. Fortis Banku uznanej przez sąd za kredyt walutowy).

Wygląda na to, że jedyne istotne pytania na jakie nie ma ostatecznej odpowiedzi, to kwestia:

  1. Czy umowy kredytów indeksowanych / denominowanych mogą być wykonywane dalej bez indeksacji czy też muszą być uznane za nieważne?
  2. Czy w przypadku nieważności umowy kredytobiorca ma prawo domagania się zapłaconych kwot, o ile jeszcze nie zapłacił na rzecz banku więcej niż otrzymał w wykonaniu nieważnej umowy.

Rozstrzygnięcie tych kwestii powinno nastąpić w ciągu najbliższego roku, poprzez orzecznictwo Sądu Najwyższego.

3 thoughts on “Krajobraz po TSUE. Orzecznictwo sądowe w 2019 i 2020 r.

  1. Frankowicz

    Panie mecenasie, Pani mecenas Barbara Garlacz złożyła wniosek do sądu o kolejne pytanie do TSUE.
    Czy nie powinno być zadanie jeszcze jedno pytanie: “Czy jeśli kredytobiorca spłacił już nominalnie zaciągnięty kredyt, w którym są klauzule abuzywne, jest uprawniony do zaprzestania spłaty rat?”. Bardzo wielu kredytobiorców albo zbliża się do tego momentu albo już go przekroczyło, a sprawy w sadach leżą.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      To nie jest pytanie dotyczące wykładni prawa UE, a tylko takie można skierować do TSUE.

      Reply
  2. YES

    Pytanie jest szczególnie ważne w świetle zmiany w Prawie Bankowym dozwalającej, bez zgody kredytobiorców , sprzedać np portfele hipoteczne do podmiotów o wątpliwej kondycji finansowej . System prawny jest powolny i nasze prawomocne wyroki mogą zapaść za dobrych kilka lat , od takiego podmiotu wydmuszki możemy nie odzyskać nadpłaconych kwot . Mam umowę z 11/2007r , na 22 lata i 2 lata temu zwróciłam bankowi wypłacona mi kwotę .

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *