Kredytobiorca wygrywa z Raiffeisen – Polbank

By | 12 września 2017

Wyrokiem z dnia 11 września 2017 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli (SSR Paweł Birski, II C 2557/16) uznał, że umowa Raiffeisen Bank Polska (dawniej Polbank EFG) zawiera nieuczciwe postanowienia umowne w postaci klauzul indeksacyjnych. Wskazano, że w związku z usunięciem klauzul abuzywnych kredyt pozostaje kredytem złotówkowym z zachowaniem oprocentowania opartego na stawce LIBOR. Sąd zasądził na rzecz kredytobiorcy kwotę ponad 30 tys. zł. tytułem zwrotu dokonanej nadpłaty kredytu do tej pory a także zwrot kosztów procesu. Sąd jednocześnie nie podzielił argumentów powoda o nieważności umowy.

W sprawie nie został powołany biegły, gdyż bank przyznał, że wyliczenia przedstawione przez powoda są poprawne rachunkowo, a spór dotyczy zasady. W sprawie swoje stanowisko (zgodne ze stanowiskiem powoda) przedstawił Rzecznik Finansowy oraz Prezes UOKiK.

Sprawę prowadził adw. Jakub Ryzlak, adw. Maciej Zaborowski i adw. Jacek Czabański.

Wyrok jest nieprawomocny.

9 thoughts on “Kredytobiorca wygrywa z Raiffeisen – Polbank

 1. Agnieszka

  Dzień dobry,
  na jakim etapie postępowania można wnioskować o stanowisko Prezesa UOKIKu?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Kiedy sprawa jest już w sądzie, a pozwany bank zajął stanowisko, to jest sporządził odpowiedź na pozew.

   Reply
 2. Anna

  Panie Mecenasie,
  a jak wyliczyć nadpłatę, jesli od 2012 r. spłacam bezpośrednio w CHF? Nieważność to rozumiem – domagam sie zwrotu wpłaconych PLN i CHF, ale nadpłata? Mam z tych franków z powrotem przejść na złotówki?

  Reply
   1. Jacek

    A czy w ogóle w takiej sprawie warto występować do sądu? Jeżeli tak, to tylko z żądaniem stwierdzenia nieważności, czy próbować też ustalić nadpłatę?

    Reply
 3. Tomasz

  Uprzejmie proszę o informację w zakresie kredytu denominowanego Raiffeisen – kwota kredytu jak i harmonogram spłat są podane w CHF, natomiast wypłata kredytu i ściąganie rat miało miejsce w PLN. W razie uznania klauzul za abuzywne, w jaki sposób wyliczyć nadpłacone raty? Czy zapadł w tym przedmiocie jakiś wyrok? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *