Postępowanie grupowe przeciwko Millennium Bank jednak się zacznie

By | 22 września 2015

Warszawski Sąd Apelacyjny uchylił postanowienie Sądu Okręgowego i dopuścił postępowanie grupowe przeciwko Millennium Bank o stosowanie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych.

Po tym jak negatywne postanowienie sądu w sprawie postępowania przeciwko Getin Bankowi również zostało uchylone (i skierowane do ponownego rozpatrzenia), rosną szanse na to, że pozwy grupowe zostaną przyjęte do rozpoznania.

 

2 thoughts on “Postępowanie grupowe przeciwko Millennium Bank jednak się zacznie

  1. Tomasz

    Pytanie offtopic do pana dr. Czabańskiego dotyczące kalkulatora oraz wyroku SN opisanego tutaj: http://www4.rp.pl/Firma/309239839-SN-Handlujac-w-euro-powodztwo-do-sadu-nalezy-wniesc-takze-w-euro.html

    Czy osoby spłacające we frankach (od dnia podpisania aneksu) kredyt PLN indeksowany do CHF powinny pozywać bank tylko o kwotę nadpłat wyrażoną w PLN czy też może częściowo w PLN (okres sprzed aneksu) oraz cześcowo w CHF (za okres po zawarciu aneksu) ?
    Pytanie jest ważne, gdyż nieprawidłowa waluta żądania w kontekscie przywołanego wyroku SN będzie oznaczała oddalenie powództwa.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      To jest moim zdanie pytanie o walutę zobowiązania: jeżeli walutą zobowiązania jest polski złoty, a tak będzie w przypadku kredytów indeksowanych, to należy występować o zwrot PLN, nawet jeżeli spłata była dokonywana bezpośrednio w CHF. Przy kredytach denominowanych, właściwsze byłoby występowanie o zwrot sumy wyrażonej w walucie obcej.

      Przy jednak żądaniu stwierdzenia nieważności umowy, należy moim zdaniem występować o zwrot sum w walucie, w których dokonało się płatności, a więc zarówno PLN jak i CHF (jeżeli się spłacało w CHF).

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *