Warszawski Sąd Apelacyjny uchylił postanowienie Sądu Okręgowego i dopuścił postępowanie grupowe przeciwko Millennium Bank o stosowanie niedozwolonych klauzul indeksacyjnych.
Po tym jak negatywne postanowienie sądu w sprawie postępowania przeciwko Getin Bankowi również zostało uchylone (i skierowane do ponownego rozpatrzenia), rosną szanse na to, że pozwy grupowe zostaną przyjęte do rozpoznania.
Pytanie offtopic do pana dr. Czabańskiego dotyczące kalkulatora oraz wyroku SN opisanego tutaj: http://www4.rp.pl/Firma/309239839-SN-Handlujac-w-euro-powodztwo-do-sadu-nalezy-wniesc-takze-w-euro.html
Czy osoby spłacające we frankach (od dnia podpisania aneksu) kredyt PLN indeksowany do CHF powinny pozywać bank tylko o kwotę nadpłat wyrażoną w PLN czy też może częściowo w PLN (okres sprzed aneksu) oraz cześcowo w CHF (za okres po zawarciu aneksu) ?
Pytanie jest ważne, gdyż nieprawidłowa waluta żądania w kontekscie przywołanego wyroku SN będzie oznaczała oddalenie powództwa.
To jest moim zdanie pytanie o walutę zobowiązania: jeżeli walutą zobowiązania jest polski złoty, a tak będzie w przypadku kredytów indeksowanych, to należy występować o zwrot PLN, nawet jeżeli spłata była dokonywana bezpośrednio w CHF. Przy kredytach denominowanych, właściwsze byłoby występowanie o zwrot sumy wyrażonej w walucie obcej.
Przy jednak żądaniu stwierdzenia nieważności umowy, należy moim zdaniem występować o zwrot sum w walucie, w których dokonało się płatności, a więc zarówno PLN jak i CHF (jeżeli się spłacało w CHF).