Pozew grupowy czy indywidualny?

By | 17 marca 2015

Dostaję dziesiątki pytań o to, która droga prawna przeciwko bankowi jest lepsza: pozew indywidualny czy grupowy? Postanowiłem więc zebrać argumenty za jednym i drugim rozwiązaniem w jednej tabeli.

Slajd2

Nie ukrywam, że dochodzę do wniosku, że lepsza jest droga indywidualna. Przykładowo, 1247 klientów mBanku już od 4 lat walczy grupowo w sądzie. Odnoszą sukcesy, ale sprawa jest w Sądzie Najwyższym i jeszcze nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Nawet jeśli Sąd Najwyższy rozstrzygnie sprawę na ich rzecz (co nie jest pewne), to i tak będą musieli wytoczyć osobne procesy przeciwko bankowi o zapłatę. W tym samym czasie wiele osób już uzyskało korzystne wyroki i zwrot pieniędzy w procesach indywidualnych.

Pozew grupowy niesie też ze sobą ryzyko niedopuszczalności, jak pokazało niedawne odrzucenie pozwu w sprawie Getin Banku (i to prawie rok po złożeniu go do sądu). W takim przypadku, tracimy czas i pieniądze.

W gruncie rzeczy jedynym argumentem jest argumentem kosztów: ale opłaty sądowe są w postępowaniu grupowym tak naprawdę wyższe (bo i tak trzeba będzie wystąpić z pozwem indywidualnym o zapłatę po wygranej w procesie grupowym). Zaś koszty adwokackie uważam, że nie są aż tak wysokie, żeby było warto czekać kilka lat na korzystne rozstrzygnięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *