Projekt ustawy o kredytach frankowych

By | 19 lutego 2015

Jestem współautorem projektu ustawy o kredytach frankowych złożonej dzisiaj w Sejmie przez klub Sprawiedliwej Polski.

Podstawową ideą projektu jest sprawiedliwy podział ryzyka związanego z wahaniami kursowymi pomiędzy bankiem a kredytobiorcą.

– Zgodnie z projektem, kredytobiorca – konsument ponosi koszty związane ze zmianą kursu waluty do 30% zmiany kursu w stosunku do kursu z dnia zawarcia umowy kredytowej. Koszty wzrostu kursu waluty powyżej tej granicy obciążają bank.

– Banki nie będą mogły wypowiadać umów kredytowych z powodu pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy, spowodowanej choćby wzrostem rat kredytowych skutkiem zmian kursu waluty, jeżeli kredyt jest zabezpieczony hipotecznie a raty są spłacane.

– Ustawę będzie się stosować do kredytów już udzielonych jak i tych zawieranych w przyszłości.

Podstawowym uzasadnieniem zmiany jest fakt, że przeciętny konsument nie mógł się spodziewać tak gwałtownego wzrostu kursu waluty obcej, w której indeksowany był kredyt. Przez kilkanaście lat kurs np. franka szwajcarskiego wahał się w granicach 2,5 zł plus minus 20 %. Biorąc tzw. kredyt walutowy przeciętny konsument mógł przewidywać takie właśnie ryzyko wzrostu kosztów. 

Kurs franka

Banki – aczkolwiek jako profesjonaliści na rynku finansowym – powinny mieć lepsze rozeznanie co do możliwych wahań kursu – też nie informowały klientów o skali zagrożenia. Nie przedstawiały im choćby symulacji, jak spłata kredytu będzie wyglądać przy 50 czy 100% wzroście kursu waluty obcej, ani też nie badały czy w takim przypadku, klienci dalej będą mieli zdolność obsługi kredytu.

Już zgodnie z istniejącymi przepisami kodeksu cywilnego istnieje możliwość wniesienia pozwu do sądu z żądaniem ustalenia wysokości kredytu lub nawet rozwiązania umowy ze względu na nadzwyczajną i nieprzewidzianą zmianę stosunków. Niemożliwa do przewidzenia zmiana kursu waluty jest zdaniem projektodawców taką właśnie okolicznością.

Przedłożony projekt ustawy daje konsumentowi narzędzia do skorzystania z tych przywilejów z mocy prawa bez konieczności wszczynania długotrwałych, kosztownych i niepewnych co do rezultatu postępowań sądowych.

Oczywiście, projekt ustawy w niczym nie ogranicza klientów banków w sądowej drodze do uznania bezskuteczności klauzul indeksacyjnych zawartych w ich umowach. Stanowi jednak próbę generalnego unormowania sytuacji, bez konieczności wszczynania setek tysięcy procesów sądowych.

Tekst projektu dostępny jest tutaj:
http://www.solidarna.org.pl/wp-content/uploads/2015/02/150219_projekt_zmiana_prawo_bankowe.pdf

5 thoughts on “Projekt ustawy o kredytach frankowych

  1. Krzysztof

    Dziekujemy za podjęcie tematu. Prosimy o likwidację BTE dla wszystkich Polakow

    Reply
  2. adam

    Jak zadziała ustawa w przypadku osób, które spłacają kredyt kupując franki w kantorze? Co dla nich oznacza te max +30% kursu wypłaty kredytu.

    Czy 30% liczymy od kursu średniego NBP z dnia wypłaty czy od kursu kupna po którym przeliczono kredyt udzielony w PLN na wirtualne franki?

    z góry dzięki za odp.

    ps. bardzo użyteczna strona z mnóstwem przydatnych informacji – dziękuję.

    Reply
    1. admin Post author

      Według projektu ustawy, kwota raty może być przeliczona na złotówki po kursie nie wyższym niż 30% od kursu z dnia udzielenia kredytu.

      Czyli jeżeli kredyt był udzielony, kiedy CHF był po 2,00 zł, to teraz rata nie może być przeliczona po kursie wyższym niż 2,60.

      Oczywiście, dalej może Pan spłacać raty we frankach, ale wtedy traci to swój ekonomiczny sens.

      Reply
  3. Maria Stawarz

    Myślę,że Sprawiedliwa Polska oraz PiS mają małą siłę przebicia w Sejmie i cięzko będzie przeglosować taka ustawę.W każdym razie trzeba sie ratować i będziemy o tym pamiętać przy wyborach.Tak nie może być,żeby władza rządząca była przeciw swoim obywatelom a wspomagala kapitał zagraniczny.Banki zagraniczne nie muszą robić tak wielkich “kokosów”.Jak będą mieć trochę niższe dochody to nic się nie stanie a uratuje setki rodzin od bankructwa.

    Reply
  4. Kostek

    Myślę ze na chwile obecna najważniejsze jest jak NAJSZYBSZE zlikwidowanie BTE i na tym PIS I SP powinny się skoncentrować , a następny ruch to ta ustawa. Teraz może nie maja takiej siły żeby to przeszło ale myślę ze wybory wiele zmienia na scenie polityczne

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *