Raiffeisen Polbank przegrywa kolejny raz

By | 1 czerwca 2017

Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 31 maja 2017 r. (II C 920/15) wydał wyrok, w który nakazał Raiffeisen Polbank zwrot kwot pobranych na podstawie abuzywnych postanowień dotyczących indeksacji kredytu.

Sąd Okręgowy stwierdził, że tzw. kredyt indeksowany do CHF jest kredytem udzielonym w PLN, w którym waluta obca służy jedynie do waloryzacji świadczenia kredytobiorcy. Nieuczciwy charakter zastosowanej przez bank klauzuli waloryzacyjnej wynika z tego, iż uprawniała ona bank do dowolnego wyznaczania kursu CHF, a tym samym arbitralnego wpływania na rozmiar świadczenia kredytobiorcy.

Sąd Okręgowy orzekł, że umowa kredytu wiąże dalej, jednak bez abuzywnej klauzuli waloryzacyjnej, która jest bezskuteczna od chwili zawarcia umowy. Sąd podkreślił, że nie jest uprawniony do „plombowania” tak powstałej luki w treści łączącego strony stosunku prawnego, czy innej zmiany umowy poza stwierdzeniem bezskuteczności nieuczciwego postanowienia.

Sąd stwierdził, że bez znaczenia dla rozstrzygnięcia sporu jest fakt poniesienia (lub nie) przez powoda szkody w porównaniu do sytuacji gdyby zawarł umowę niezawierającą klauzuli indeksacyjnej, gdyż sprawa nie jest sprawą o odszkodowanie.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sprawę prowadziła Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

5 thoughts on “Raiffeisen Polbank przegrywa kolejny raz

 1. Andrzej Kamiński

  Witam
  Panie Mecenasie tak z innej beczki, czy może prowadzi Pan jakąś sprawę przeciwko PKO BP?

  Reply
 2. anka

  Bardzo ważne jest stwierdzenie Sądu, że sprawa nie dotyczy odszkodowania a zwrotu kwot pobranych na podstawie klauzuli naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Brawa dla Sądu.
  Mam pytanie do Pana, czy Pana zdaniem nie należy zmienić podejścia do klauzul indeksacyjnych w umowach frankowych. Faktem jest, że co do zasady mają charakter poboczny, ale w przypadku umów frankowych w istocie dotyczą świadczenia głównego i wpływają na wysokość kwoty kredytu ?

  Reply
 3. Daniel Kwiatkowski

  Witam ja też jestem w Raiffeisen Polbank może i moją sprawę też da się załatwić ? płacę już 9lat

  Reply
 4. Iwona

  Ja również splacam od 2008 roku kredyt we frankach i chętnie przylaczylabym się do pozwu przeciwko Raiffeisen Polbank – a teraz PNB Paribas

  Reply
  1. Ania

   Dzień dobry.
   Pani “Iwono”-Ja również splacam od 2008 roku kredyt we frankach i chętnie przylaczylabym się do pozwu przeciwko Raiffeisen Polbank – a teraz PNB Paribas.
   Szukam wsparcia w swoim zamyśle.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *