Rzecznik Finansowy wspiera kredytobiorców

By | 6 czerwca 2016

Dzisiaj przyszło bardzo istotne wsparcie dla kredytobiorców. Rzecznik Finansowy uważa klauzule indeksacyjne za sprzeczne z prawem i będzie wspierał kredytobiorców w sądzie. Rzecznik Finansowy może to robić przez wydawanie tzw. istotnych poglądów w sprawie. Poglądy te nie są wiążące dla sądu, jednak będą stanowić wsparcie dla kredytobiorców.

Rzecznik Finansowy uważa, że banki nie mogły wprowadzać klauzul waloryzacyjnych do waloryzacji wysokości kapitału oraz odsetek, gdyż było to sprzeczne z przepisami prawa bankowego.

Ponadto Rzecznik Finansowy uważa za niedozwoloną możliwość dowolnego wyznaczania przez bank kursów walut stosowanych do waloryzacji.

Pełna treść raportu jest tutaj: https://rf.gov.pl/pdf/Raport_RF_Kredyty_walutowe.pdf

10 thoughts on “Rzecznik Finansowy wspiera kredytobiorców

  1. Wojtek W.

    Mówiąc dosadnie, to sądy musiałby zrobić stójkę na dwunastnicy, aby teraz przyznać rację bankowi. Tylko ciekawe co teraz lobby bankowe nie wykombinuje, bo to że raz wyszarpanych klikudziesięciu mld zł (i pewnie kolejnych ponad 100 mld z opcjach walutowych) z pyska nie wypuszczą, to pewne.

    Reply
  2. DiscoV8

    W jakim stopniu raport i zawarte w nim stwierdzenia dotyczą kredytów denominowanych? Bo czytam raport oraz komentarze i nijak nie mogę dojść do żadnych wniosków w tej materii…

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Trudno powiedzieć, ale można sądzić, że wg Rzecznika kredyty denominowane tylko pozornie były walutowe, a więc w gruncie rzeczy tak samo były niedozwolone jak indeksowane. Rzecznik dużą wagę przykłada do kwestii kwoty rzeczywiście udostępnionej, a ta kwota w przypadku kredytu denominowanego była w PLN.

      Reply
  3. DiscoV8

    Dzięki za kometarz. Odnosze wrażenie, że w raporcie trochę mieszają sie pojęcia (waloryzowane, indeksowane i denominowane) a określenie waloryzowane odnosi się najczęściej do indeksowanych choć czasem teź do wszystkich. Wnioski wyciągane są dla waloryzowanych więc w sumie nie wiadomo, czy zawsze dla denominowanych też… RF powienie być tu bardziej precyzyjy. Dla mnie raport w obszarze kredytów denominowanych jest niejasny.

    Reply
  4. Md

    Ja mam w nagłówku umowy wpisane kredyt denominowany, ale w treści umowy mam zapis ze pożyczam określona ilośc złotówek która na dzień podpisywania umowy równa jest określonej liczbie chf ale jest zastrzeżenie ze w dniu wypłaty kredytu ilośc chf moze sie różnic. I co to w końcu jest? Kredyt indeksowany czy denominowany?

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Jeżeli kwota kredytu wyrażona jest w złotych (nawet przez określenie jako równowartość kwoty … w CHF), to jest to kredyt waloryzowany. Kredyt denominowany to kredyt, którego kwota wyrażona jest w walucie obcej, ale wypłacany i spłacany jest w walucie polskiej.

      Reply
  5. Md

    Mnie tylko jedna rzecz zastanawia. W jednej z propozycji tzw. Ustawy Frankowej była informacja zecnoga skorzystać na tym osoby które maja miieszkania/ nieruchomosci na wlasny użytek czyt. Nie wynajmują i nie czerpią zysku. Ciekawe co z tymi co musieli i wynająć i mieszkają z rodzicami na przykład…

    Reply
  6. Grzegorz Krukowski

    Zastanawiam się czy dla wszystkich “frankowiczów” pójście na drogę sądową jest opłacalne. Czy ktoś z Państwa wie i/lub zastanawiał się nad przypadkiem gdy pożyczkobiorca wygra sprawę w sądzie (klauzula indeksacyjna zostanie unieważniona), a jednocześnie część kredytu (pożyczki) spłacał w PLN, a po jakimś czasie zaczął kupować i spłacać w CHF. Czy w takim przypadku kwoty spłacone w CHF bank nie przeliczy po kursie swojego zakupu tej waluty?

    Reply
  7. Marek G

    Jak ocenić takie zachowanie banku:
    – po nowelizacji prawa bankowego w 2011 r Santander Consumer Bank SA uruchomił dla mnie rachunek walutowy w Banku Zachodnim WBK (ta sama grupa bankowa) celem umożliwienia spłaty bezpośrednio we frankach; jednak BZ WBK “życzy” sobie sporą kwotę za dokonanie przelewu franków do SC Banku , ponieważ traktuje ten przelew jako zagraniczny – czy to aby nie kolejne nadużycie banksterów, które jest oczywiście niezgodne z intencją ustawodawcy chcącego umożliwić kredytobiorcom spłatę rat kredytowych bez dodatkowych obciążeń ?!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *