Umowa kredytu indeksowanego Banku Millennium nieważna

By | 9 sierpnia 2018

27 lipca 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XXIV Wydział Cywilny (XXIV C 241/17, SSO Jacek Tyszka) uznał umowę kredytu indeksowanego Banku Millennium z 2007 r. za nieważną i zasądził na rzecz kredytobiorców zwrot zapłaconych rat kredytu.

Trzy główne powody uznania umowy za nieważną to:

 1. Umowa dawała bankowi swobodę w określaniu wysokości zobowiązania kredytobiorcy, co jest sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego.
 2. Niezgodne z istotą umowy kredytu jest wprowadzenie takiego mechanizmu, który powoduje, że kwota jaką ma zwrócić kredytobiorca jest (może być) znacząco różna od kwoty udzielonego kredytu, poprzez indeksację kwoty kredytu.
 3. Ponadto mechanizm indeksacji – co do zasady zdaniem Sądu dopuszczalny – został w tej umowie wykorzystany sprzecznie z celem indeksacji jakim jest utrzymanie siły nabywczej świadczeń pieniężnych.

 

Wyrok jest nieprawomocny. Sprawę prowadził adw. Jacek Czabański.

15 thoughts on “Umowa kredytu indeksowanego Banku Millennium nieważna

 1. Szymon Michniewicz

  Czy nieważność umowy w tym przypadku jest konsekwencją uznania klauzul indeksacyjnych za abuzywne, czy też kwestia abuzywności nie została poruszona przez Sąd?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Nieważność została orzeczona przed zajęciem się kwestią klauzul abuzywnych, a więc niezależnie od nich. Jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie mogą się powoływać na przepisy o klauzulach abuzywnych, gdyż te chronią wyłącznie konsumentów.

   Reply
 2. tabita

  To wspaniała wiadomość. Też mam umowę z tym bankiem z tego samego okresu. Sprawę skierowałem do rzecznika finansowego. Czekam już rok. Dostałem kolejne przedłużenie terminu na grudzień. Chyba mądrzej byłoby od razu isc do sądu, a ja bezmyślnie się łudziłem, że się z bankiem dogadam. Achm gdyby tak wszyscy wystąpili na drogę sądową…

  Reply
 3. lehu2

  Wreszcie dobre rozumowanie sądu. Bardzo dobry wyrok, oby służył innym.

  Reply
 4. Eljana

  Gratulacje dla Pana mecenasa,oby wyrok stał sie prawomocny,ale na to PiS nie pozwoli,.

  Reply
    1. ja

     PIS wzoruje się na polityce Orbana. Poniżej link do wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Budai Központi Kerületi Bíróság (Węgry) w dniu 7 marca 2017 r. – Dunai Zsuzsanna / ERSTE Bank Hungary Zrt. Z treści tego zapytania dużo mozna się dowiedzieć jak traktowani są kredytobiorcy węgierscy. W innych państwach sądy sobie radzą.

     (Sprawa C-118/17)

     http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=192494&pageIndex=0&doclang=PL&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=36477

     Reply
 5. Bożena

  Adw. Jacek Czabański; Bardzo dziękuję, gratulacje i podziękowania – przesyłam.

  Reply
 6. Majki

  Mam termin Pierwszej rozprawy w listopadzie, a kolega w październiku… Trzymajcie kciuki.bzachecam wszystkich do walki z bankami

  Reply
 7. Eweta

  Sąd kazał bankowi zwrócić raty kredytu Frankowiczom – ale co dalej? Czy Frankowicze nie muszą już spłacać kredytu? Czyli innymi słowy dostali dom za darmo.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *