Zwycięstwo kredytobiorcy w sprawie d. Polbanku (obecnie Raiffeisen Bank Polska)

By | 22 lutego 2017

Kolejny korzystny wyrok zapadł 15 lutego 2017 r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia. Pozwanym był Raiffeisen Bank Polska, w związku z umową dawnego Polbanku EFG.

Sąd co prawda stwierdził, że umowa kredytowa jest ważna, ale uznał, że klauzule indeksacyjne są bezskuteczne, a raty kredytu należy obliczać bez odniesienia do kursu wyznaczanego przez bank i bez wprowadzania w to miejsce innego kursu.

W efekcie kredyt pozostaje kredytem całkowicie złotowym, bez żadnego powiązania z kursem CHF, z zachowaniem oprocentowania opartego na stawce LIBOR.

Wyrok jest nieprawomocny. Sprawę prowadziła mec. Barbara Garlacz.

22 thoughts on “Zwycięstwo kredytobiorcy w sprawie d. Polbanku (obecnie Raiffeisen Bank Polska)

 1. Tomasz

  Nie dziwię się Tobie Marku że czekasz na informację gdyż te Cirsy i Swapy widze, ze “leżą Tobie na wątrobie”. Pewnie wszystko miało znaczenie, ze wygrałem ten 1,5 roczny bój z bankiem. Cirsy i Swapy miały również znaczenie skoro wygrałem. Marku skoro aż tak bardzo Ciebie interesuje moja rozprawa i Cirsy i Swapy to pochwal się wynikiem swojej rozprawy bez Cirsów i Swapów i kto prowadził Twoją rozprawę.

  Reply
 2. Darek

  Tomku, jestem nowy, czy możesz podać sygnaturę Twojego postepowania

  Reply
 3. Ewa Midura

  Aż się nie mogę doczekać uzasadnienia – czekam w nim na Cirsy i Swapy i inne sposoby realizacji wymiany walutowej, które mogą bankom nieżle namieszać w orzecznictwie

  Reply
 4. Janek

  Panie Mecenasie, czy można prosić o sygn. wyroku z dnia 15.02.2017.
  Pozdrawiam

  Reply
 5. TOMASZ FRANKOWICZ

  PANIE MECENASIE WZIĄŁEM KREDYT 80 000 ZŁ DENOMINOWANY DO CHF ( W UMOWIE JEST KWOTA WYRAŻONA TYLKO W CHF ) CZY W ZWIĄZKU Z TYM W PRZYSZŁYM PROCESIE MA TO JAKIEŚ ZNACZENIE BO BYŁ TO KREDYT KONSUMENCKI ? CZY W ZWIĄZKU Z TYM WEDŁUG PANA DOŚWIADCZENIA PROCESOWEGO BĘDZIE MOJEMU PRAWNIKOWI ŁATWIEJ PODWAŻYĆ WADY PRAWNE I UNIEWAŻNIĆ UMOWĘ ?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Być może będzie łatwiej wykazać, że bank błędnie podał całkowity koszt kredytu.

   Reply
 6. Janek

  Czy ktoś z Państwa znana sygn. tej sprawy?
  Będę wdzięczny za informację.

  Reply
 7. PR

  Panie Mecenasie, czy jak Kredyt był wziety w 2006 roku indeksowany do CHF to jest sens występować na drogę prawną?

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Na pewno przedawnieniu uległo roszczenie o zwrot kwot zapłaconych przed marcem 2007 r. W pozostałym zakresie trudno na razie odpowiedzieć na pytanie co uległo jeszcze – o ile w ogóle – przedawnieniu.

   Reply
 8. Anka

  Dzień dobry,

  prośba o podanie sygnatury. Chciałabym zapoznać się treścią orzeczenia. Mam kredyt w indeksowany do CHF właśnie w tym banku.

  Reply
 9. Daniel

  Panie Mecenasa, czy od spłaconego kredytu w CHF można się ubiegać od banku rekompensaty. Kredyt został spłacony ponieważ nieruchomości została sprzedana w 2012 roku

  Reply
 10. Bzyk

  Aż się prosi i konkretną analizę tych wszystkich wyroków. Skoro sądy przyznają racje kredytobiorcom i uznają umowy jako sprzeczne z prawem (dla konkretnych banków – które stosują niemal identyczne wzorce umów) – to dlaczego nie ma konkretnej akcji unieważnienia wszystkich umów o zapisach identycznych z tymi sądzonymi? Jeżeli coś jest niezgodne z prawem jak klauzule to jeżeli sąd w przypadku Kowalskiego potwierdził, że prawo zostało złamane, a Iksiński ma identyczną umowę i w jego przypadku prawo jest dalej łamane, bo nie poszedł do sądu, albo nawet nie wie, że może iść. Cała ta zadyma ustawowa i ściemnianie jest na rękę bankom, które liczą na przedawnienie. Ale jak uznać za przedawnienie, że ktoś (w tym przypadku instytucja finansowa) skorzystała, że obywatele nie mogli obiektywnie określić zgodności umowy z prawem. Jak zawinęli pieniądze sprzecznie z prawem – powinni oddawać!

  Reply
 11. Grażyna

  Jestem nowa na portalu. Do tej pory sporadycznie czytałam komentarze, nigdy nie pisałam. Zakręciłam się w stresie i depresji leczonej. Z powodu kredytu indeksowanego w CHF wpadłam w ogromne kłopoty finansowe. Cały splot złych zdarzeń spowodował, że zaprzestałam spłaty rat w Raiffeisen POLBANK. W kredyt zostałam wkręcona w 2008 roku w POLBANK. Miałam 53 lata, byłam osobą samotną, miałam mieszkanie własnościowe niewiele mniejsze od tego, na które dano mi kredyt we frankach. Franki, to cały problem- gdybym dostała w PLN nie miałabym problemu ze spłata mimo innych niekorzystnych sytuacji m.in. (upadłość firmy w której pracowałam, następny “uczciwy inaczej” pracodawca – do teraz mam należność ok.100 tys.zł. której nie mogę sciągnąć, a Prokuratura ma problem z namierzeniem obywatela. No, ale do rzeczy: kredyt 320 tys.zł, mieszkanie zmuszona byłam sprzedać za 200 tys.zł – nie mogłam spłacić kredytu jednorazowo bo frank wzrósł dwukrotnie. Firma upadła. Trudności ze sprzedażą pozostałego majątku (dobrzy ludzie dowiedzieli się o CHF i zbijali cenę nieprzyzwoicie). Wszystko doprowadziło do załamania zdrowia i zmuszona zostałam ogłosić upadłość konsumencką- staram się o układ, żeby nie zostać na ulicy (mam 61 lat i emeryturę wg ilości za dużą na mieszkanie kwaterunkowe, za małą żeby wynająć i żyć. Potrzebna mi pomoc, konkretne porady np: które Sądy wydały korzystne wyroki i jakie. Pomoc, którą mogłabym wykorzystać w pismach o układ do Sądu żeby wygrać z bankiem.

  Reply
 12. Bagińska

  poszukuje pomocy ponad 5 lat temu został wypowiedziany mi kredyt w CHF choć spóźniłam się z rata niecały tydzień… oczywiście w Polbanku teraz Raiffeisen. Kwota kredytu była 120 tys czyli po kursie który brałam 7 lat temu to w CFH 67 tys CHF 1 chf to było 1,80 . w dniu wypowiedzenia policzyli po kursie prawie 4 zł.
  komornik mi zabiera choryzyzontalne kwoty z wynagordzen i na na dzień dzisiejszy mam do spłaty już 340 tys,a wartość nieruchomości 140 tys.potrzebuje pomocy bo już nie mam sily mam małe dziecko i na całe życie wszędzie skresolona to m1 wiec nie mam szans już nawet na wynajecie większego…proszę o pomoc

  Reply
  1. Adam

   Byc moze antywindyk.pl Pani pomoze.
   Prosze sie nie poddawac.

   Reply
 13. Marek Popowicz

  Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał 15 lutego 2017 roku wyrok (sygn. akt VI C 2841/15)

  Reply
 14. Alina J.

  Proszę o pomoc kredyt CHF mam w Dawnym
  Polbanku udzielony w 2008 roku, teraz wystąpiłam do centrali Raiffeisen o harmonogram spłat ponieważ na moim druku pracownik placówki odmówił przyjęcia pisma dlatego, że nie jest to ich druk. Proszę o pomoc jakie kroki powinnam dalej począć,.jakie mam szanse na rozwiązanie tego problemu w którym tak naprawdę świadomie zostaliśmy oszukani przez Banki Jesli jest taka potrzeba to prześlę skany dokumentów Dziękuję serdecznie. Pozdrawiam

  Reply
 15. Tomek

  Ja również posiadam kredyt indeksowany do CHF zaciągnięty w 2007roku w Polbanku. Poszukuję osób które chcą ruszyć z tematem lub mają już jakieś doświadczenie w walce z bankiem. Mocno zastanawiam się nad pozwem.

  Reply
  1. Olsztynianka

   Panie Tomku czy podjął Pan jakieś działania ja tez mam Polbank 2007

   Reply
 16. ann_la

  Szanowni Państwo,
  W dawnych umowach ex Polbankowych są jeszcze inne klauzule abuzywne, m.in..uzależnienie zawarcia jednej umowy od drugiej oraz kwestia uznania korespondencji za doręczoną – może ta linia pozwoli uznać całość umowy za nieważną i niewykonalną.
  Tak czy inaczej, lista uchybień banku jest na tyle szeroka że z pewnością warto iść do prawnika.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *