Czy warto zawrzeć ugodę?

Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem? To zależy …

Po korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE z 15.06.2023 r. (C-520/21) banki zaczęły masowo propagować zawieranie ugód.

Jednak zanim zawrzesz ugodę z bankiem należy skonsultować się z prawnikiem, żeby sprawdzić jakie prawa przysługują konsumentowi, co mozna osiągnąć w sądzie i z czego się rezygnuje zawierając ugodę.

Banki w swoich propozycjach skupiają się na obniżeniu kwoty zadłużenia i w ślad za tym niższej racie kredytu na przyszłość, często oferowanej ze stałym oprocentowaniem na najbliższe 5 lat.

Jednakm aby odpowiedzieć na pytanie czy ugoda się opłaca, trzeba poznać kilka innych danych. Przede wszystkim należy wiedzieć ile do tej pory się zapłaciło na rzecz banku i jakie ewentualnie dodatkowe roszczenia przeciwko bankowi można byłoby zgłaszać w sądzie. Zgodnie bowiem z wyrokiem TSUE, prawo europejskie sprzeciwia się, aby bank dochodził od kredytobiorcy wynagrodzenia za tzw. korzystanie z kapitału, ale nie sprzeciwia się, aby takich roszczeń dochodził konsument od banku.

Za przykład weźmy kredyt udzielony w lipcu 2007 r. na 400 tys. zł z okresem spłaty 360 miesięcy w ratach równych, z marżą na oprocentowaniu 1,2%.

Taki kredytobiorca do tej pory zapłacił bankowi ok. 420 tys. zł (a jeżeli wpłaty były przez jakiś czas dokonywane w walucie obcej np. CHF, to wpłaty mają teraz wyższą wartość ze względu na wzrost kursu), a mimo to bank twierdzi, że kredytobiorca jest mu winien jeszcze ok. 450 tys. zł.

W przypadku nieważnej umowy i wzajemnego zwrotu świadczeń w wysokości nominalnej, to bank musi zwrócić kredytobiorcy 20 tys. zł a zadłużenia nie ma.

Tymczasem propozycja ugodowa według rekomendacji KNF zakłada, że w takim przypadku kredytobiorca byłby winien jeszcze ok. 230 tys. zł.

W tym przypadku zawarcie ugody kosztuje więc kredytobiorcę 250 tys. zł. Tyle więcej zyskałby kredytobiorca na wyroku sądowym i to nie doliczając dodatkowych korzyści w postaci zasądzonych odsetek za opóźnienie od dochodzonego roszczenia.

Obejrzyj nasze webinary na temat ugód (uwaga, proponowane przez banki warunki ugód się zmieniają, więc przedstawione w webinarze propozycje ugodowe mogą być już nieaktualne).

Ugoda z mBankiem

Ugoda z PKO BP: