Kalkulator

Jak oszacować skutki rozliczeń według różnych wariantów: nieważna umowa, umowa bez indeksacji, czy ugoda na warunkach KNF.

Dla oszacowania możliwych korzyści kalkulator w Excelu. Jego najnowsza wersja działa dla kredytów powiązanych z kursem CHF, EUR oraz USD a udzielanych począwszy od 2002 r.

Najnowsza wersja Kalkulatora znajduje się na stronie mojej Kancelarii:

Kancelaria Adwokacka dr Jacek Czabański i Partnerzy.

Zapraszam!

240 thoughts on “Kalkulator

  1. Gosia

    Proszę o informację w jakim formacie należy wpisać datę w komórce E15, cały czas wyskakuje błąd i komunikat “Użytkownik ograniczył wartości, które mogą być wprowadzane w tej komórce”. Proszę również o informację w jakiej kolumnie należy wpisywać spłacone raty, tak żeby zostały odpowiednio naliczone, i czy lepiej wpisywać w CHF, czy w PLN. Co jeśli kredyt dopiero od niedawna jest spłacany w PLN? Proszę o pomoc.

    Reply
  2. Slalom

    Witam,
    Czy jest możliwość uzyskania hasła do wprowadzenia swoich modyfikacji?
    Pozdrawiam

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Zdjąłem hasło, więc można już teraz dowolnie modyfikować arkusz.

      Reply
  3. Dorota

    w kalkulatorze wskazano wartość nadpłaconych rat osobno i spread osobno ..
    wiem juz ze w kwote – wartość nadpłaconych rat wchodzi już spread, ale mam problem ze zrozumiem czym jest ta wartość nadpłaconych rat, co oprócz spraedu w nia wchodzi? czy w pozwie jako tytuł roszczeń wystarczy wpisać wartość nadpłąconych rat, nie tłumacząc co wchodzi konkretnie w tę sumę, a co jesli sąd zobowiaże do wskazania konkretnie co oznacza “wartość nadpłaconych rat”

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Wartość nadpłaconych rat to wartość nadpłaty ponad kwotę rat spłaty kredytu należnych bankowi, a wyliczonych z pominięciem indeksacji, a przy zachowaniu pozostałych warunków umownych, w tym wysokości oprocentowania.

      Reply
  4. bronek

    Witam, chciałem dochodzić od swojego banku ( Eurobank ) zwrotu spreadów. Czy ktoś z Was dysponuje może pismem z którym trzeba by się zwrócić do banku o zwrot ? Jak wygląda cała ta procedura bo nie wiem od czego zacząc za bardzo 🙂 ?? Może znacie adres jakiegoś biura na śląsku co się tym zajmuje ? Dzięki za pomoc Pozdrawiam

    Reply
  5. Paweł Boruszewski

    witam , miałem kredyt frankowy z BPH który zaciągnąłem w roku 2000 i spłaciłem w całości w 2016 roku , należy mi się jakiś zwrot ?

    Reply
  6. Jarek

    Witam,
    Wziałem kredyt w MILLENNIUM w 09-60-2006 czy możemy złożyć pozew w sądzie o:
    1. Klauzule waloryzacyjne (dot. przeliczenia kwoty kredytu oraz rat kredytowych wg. kursu CHF)
    poza tym w umowie mogą występować inne klauzule niedozwolone:
    2. Ubezpieczenie niskiego wkładu
    3. Podwyższone oprocentowanie do momentu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki.

    Czy ma to jeszcze jakiś sens?
    Pozdr.
    Jarek

    Reply
    1. piotr

      Oczywiście cała umowa to bezprawie i powinna być unieważniona . Dochodzić trzeba tylko do 10 lat wstecz.

      Reply
  7. Joanna

    Dzień dobry, czy kalkulator może posłużyć także do wyliczenia nadpłaconych rat w przypadku gdy kwota kredytu w złotówkach została przeliczona według kursy kupna dewiz, obowiązującego w tabeli kursów banku (kredyt w Lukas Banku).
    Dziękuję za pomoc.

    Reply
  8. Paulina

    dziękuje za kalkulator. próbuję liczyć ale kalkulator jest tylko do października 2018. czy będzie jakoś aktualizowany w najbliższym czasie, abym mogła obliczyć aktualne swoje żądania do banku i ile tracę nie wszczynając procesu z bankiem?

    Reply
  9. Domo

    Witam,
    Prosze o informacje czy mogę jeszcze złożyc pozew do sadu dot. kredytu w CHF kwota 400000 chf spłacana od kwietnia 2008 roku . Oczywiście przez pana kancelarie .

    Reply
  10. EWA

    Witam
    Proszę o informację czy mogę jeszcze złożyć pozew do sądu dotyczący kredytu indeksowanego kursem CHF.
    umowa zawarta była w październiku 2006 roku.
    pozdrawiam
    Ewa

    Reply
  11. Tomek

    Dzień dobry,

    czy można spodziewać się aktualnej wersji kalkulatora w niedalekiej przyszłości? Kalkulator nie liczy rat za ponad 7 miesięcy. 🙁

    Reply
  12. ANDRZEJ TREMBECKI

    Panie Mecenasie proszę o informację dlaczego średniomiesięczny kurs NBP podany w kalkulatorze jest inny od kusu obliczonego na podstawie danych z archiwum NBPpodanego
    ANDRZEJ

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Kalkulator posługuje się średniomiesięcznymi kursami walut publikowanymi przez NBP. W jakich miesiącach kurs ten różni się od średniej arytmetycznej z danego miesiąca?

      Reply
  13. karolina

    Bardzo prosze o pomoc. Od 13 lutego 2018 spłacam kredyt juz bezposrednio we frankach. Dlaczego nie moge wpisać tej daty w kalkulator?

    Reply
  14. Rafał

    Dzień dobry.
    Proszę o pomoc czy nadal mogę walczyć z bankiem odnośnie kredytu hipotecznego który zawarłem w sierpniu 2008r, czy nie nastąpiło przedawnienie gdyż minęło 10lat, bank może do tego się odnieść.
    Dziękuję za odpowiedź.

    Reply
  15. Mariusz

    Panie Mecenasie, mam takie pytanie – w polu “Wysokość zadłużenia bez klauzul indeksacyjnych” mam kwotę 220 tys. Jednocześnie w polu “Wartość nadpłaconych rat” mam kwotę 85 tys. Nie rozumiem, jak interpretować kwotę “wartości nadpłaconych rat”. Czy jest to realna nadpłata i mogę ją odjąć od “Wysokości zadłużenia bez klauzul indeksacyjnych”? Co w tym konkretnym przypadku oznaczałoby realny dług wobec banku w wysokości: 220 – 85 = 135 tys zł? Myślę o spłacie całości zadłużenia, ale ze względu na problem powyżej nie jestem pewien jaka jest ostateczna kwota kapitału pozostałego do spłaty (220 tys. czy 135 tys.)

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Tak, kwotę nadpłat można oczywiście przeznaczyć na wcześniejszą spłatę kredytu i wówczas saldo zadłużenia będzie wynosić 220 – 85 = 135.

      Reply
  16. Piotr

    Dzień Dobry,

    Panie Mecenasie, czy można prosić o uzupełnienie zakresu dat w formule Kalkulatora, tak, by zostały uwzględnione umowy kredytu zawarte przed 2005 r.? Chciałbym dokonać stosownych obliczeń dla umowy zawartej w maju 2004 r., jednak zakres formuły datowej “nie puszcza” mnie wcześniej niż styczeń 2005 r., a pomimo usilnych starań nie udało mi się samodzielnie odblokować algorytmu w tym kierunku.

    Reply
    1. ANDRZEJ TREMBECKI

      Panie mecenasie dlaczego w kalkulatorze odnosi sie Pan do średniomiesięcznych kursów NBP a nie tak jak Bank który wypłacił kredyt w zł. a podaje saldo kredytu w walucie po kursie kupna waluty. Dlaczego nie stosuje Pan kursu kupna waluty(CHF) przy wyliczaniu nadpłaty.
      Andrzej Trembecki

      Reply
      1. Jacek Czabański Post author

        W kalkulatorze można podać dokładny kurs zastosowany przez dany bank. Dla ogólnej orientacji wystarczy kurs NBP powiększony/pomniejszony o określony spread (którego wartość można również w kalkulatorze zmieniać).

        Reply
  17. Jacek

    Panie Mecenasie,
    Dziękuje bardzo za trud i udostępnienie kalkulatora.
    1. Z tego co widzę to te kwoty ewentualnych nadpłat mocno się zmniejszą jeśli uwzględnimy okresy przedawnienia 10 lat, bo rozumiem ze kalkulator w obecnej wersji nie uwzględnia okresu przedawnienia? Przy kredycie uruchomionym w X.2006 mamy już na dzisiaj 39 przeterminowanych rat (u mnie to ok 50K).
    2. Drugie pytanie: okres przedawnienia obowiązuje przy unieważnieniu umowy i to jest proste: od kwoty uruchomionego kredytu odejmujemy wszystkie wpłaty 10 lat wstecz od dzisiaj.
    Natomiast przy odfrankowieniu liczymy najpierw kredyt od początku jakby był w PLN na Libor i na dzisiaj określamy ile powinno być spłacone. Potem od tej kwoty odejmujemy to co wpłaciliśmy, ale od samego początku spłat czy również tylko okres 10 lat wstecz? Zmierzam do tego, że ponad 10 lat temu zrobiłem spora nadpłatę i zastanawiam się czy jest ona do uratowania w którejkolwiek metodzie (przy stwierdzeniu nieważności umowy już chyba się nie uda). Byłbym wdzięczny o potwierdzenie czy kalkulator uwzględnia przedawnienie oraz odpowiedź na 2 pytanie: czy nadpłata ponad 10 lat temu wlicza się przy odfrankowieniu. Dziękuje bardzo
    Jacek

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      To nie jest takie proste: przy unieważnieniu przedawnienie dotyczy zarówno roszczenia banku o zwrot kapitału jak i roszczenia kredytobiorcy o zwrot wpłaconych rat. Do tego można jeszcze zastosować potrącenie. Dlatego najlepiej przyjąć, że w tym przypadku w ogóle nie wchodzi w grę przedawnienie.

      Przy “odfrankowieniu” również kalkulator nie uwzględnia przedawnienia, bo taki zarzut ze strony banku może nie korzystać z ochrony prawnej.

      Reply
  18. Władysława

    Dzień dobry,
    Panie Mecenasie, czy po uzupełnieniu kalkulatora do grudnia 2019 r. jest wprowadzone hasło, bo taki komunikat się pojawia i nie działa. Proszę o pomoc.

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Nie powinno tak być, a w którym momencie pojawia się monit o hasło?

      Reply
  19. ANDRZEJ TREMBECKI

    Panie mecenasie
    Dziekuje za wyjśnienia.
    Andrzej

    Reply
  20. Władysława

    Witam
    Myślę, że jak wpisałam nadpłaty w tabeli S, komunikat mówił o CKK , że to wymaga hasła. i też mówił o wirusie. Teraz komunikat się nie pojawił wpisałam znowu kwoty nadpłat, ale nie wiem czy to też z minusem wpisywać? ( nadpłaciłam 90 247,00 PLN w różnych latach)
    dziękuję za odpowiedź

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Arkusz do wyliczania CKK jest chroniony i zawiera makro (co powoduje, że na komputerze może pojawić się ostrzeżenie przed potencjalnym wirusem). Sam kalkulator nadpłat działa i bez akceptacji makra.

      Nadpłaty należy wpisywać w kolumnie S, ale bez znaku minus, zgodnie z objaśnieniem na górze arkusza.

      Reply
  21. ANDRZEJ

    Panie mecenasie
    Chciałbym wstawić wiersze bo wpłacałem kilka razy do jednej raty po róznym kursie i nie liczy mi wtedy nadpłat .
    Czy funkcja licząca raty,które bym płacił bez waloryzacji w takim przypadku dobrze liczy czy musze wstawiać kwoty recznie?
    Andrzej

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Nie, każdy wiersz to powinien być osobny miesiąc. Ale to nie jest problem, bo kalkulator wyliczy ile powinien Pan zapłacić, a Pan to porówna z tym co rzeczywiście zapłacił.

      Reply
  22. Barbara

    Panie Mecenasie
    Zamierzam wystapić na drogę sądowa z umową kredytową i zastanawiam się nad kancelarią.Pod koniec 2019 dostaam ofertę z Pana Kancelarii. Niestety nie mogłam wtedy podjąc tematu.
    Czy mogę liczyć że ta oferta jest aktualna i czy można się z Panem umówić na rozmowę telefoniczną?
    Barbara

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Proszę o kontakt z sekretariatem Kancelarii.

      Reply
  23. Maciek

    Panie Mecenasie,
    Mam w swojej pierwotnej umowie Kredytowej Klauzulę która mówi o oprocentowaniu ustalanym przez bank (Multibank). W roku 2013 zostałem namówiony przez Bank na “przejście” na sposób ustalenia oprocentowania LIBOR + 3M. . czy w przypadku procesu będzie to miało wpływ na wyrok?

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Tak, może być tak, że umowa zostanie uznana za nadającą się do dalszego wykonywania bez indeksacji, ale w oparciu o stawkę LIBOR. Inaczej konieczne byłoby stwierdzenie, że umowa jest nieważna.

      Reply
  24. Karina

    Witam
    Z czego może wynikać różnica w aktualnej wysokości zadłużenie wg banku, wg banku jest o ponad 10 tyś chf wyższa niż w kalkulatorze

    Reply
  25. Karolina

    Panie Mecenasie,
    zawarłam umowę z Nordea-Habitat- kredyt indeksowany. Kredyt udzielony został w złotówkach (450.000,00 zł) i miał zostać w dniu wypłaty przeliczony na franki. Potem harmonogram również sporządzony został we frankach, ale jako waluta spłaty zostały wskazane franki. I rzeczywiście spłacam kredyt kupując franki w kantorze i potem wpłacam je na konto walutowe, z którego Bank je pobiera. Czy mogę żądać unieważniania albo odfrankowienia?
    Z góry dziękuję za odpowiedź,
    Karolina

    Reply
  26. Władysława

    Dzień dobry
    Panie Mecenasie, czy mógłby Pan zmienić datę w kalkulatorze do końca 2020 roku.
    Z góry dziękuję.
    Władysława

    Reply
  27. Magda

    Dzień dobry,
    czy jest gdzieś dostępna wersja kalkulatora dla kredytów zawartych przed 2005 rokiem?

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Kalkulator został rozszerzony na okres od 2002 r.

      Reply
  28. Anna

    Panie Mecenasie, nowy kalkulator chyba nie uwzględnia w zestawieniu tabelarycznym wcześniejszych spłat kredytu (kwota dopłaty do banku/zwrotu do banku przy nieważności umowy nie zmienia się) jak również poszczególne, wypłacane transze również nie wpływają na wyniki w tabelce. Pozdrawiam serdecznie

    Anna

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Rzeczywiście, poprawiłem już ten błąd, dziękuję za zwrócenie uwagi.

      Reply
  29. Weronika

    Dzień dobry,
    Panie mecenasie, niestety kalkulator w dalszym ciągu nie uwzględnia w sposób prawidłowy nadpłat oraz transz kredytu. Porównując ze starą wersją kalkulatora 11-01 często kwoty w nowy są na niekorzyść klienta. Dodatkowo w rubryce R domyślnie wpisane są jakieś kwoty, przez co w przypadku niezauważenia tego można otrzymać błędne wyniki

    Reply
    1. Jacek Czabański Post author

      Poprawiłem ten błąd. Proszę o informację, jeżeli dalej będą błędy.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *