Co się wydarzyło w Irlandii – skandal “tracker mortgage”

By | 18 czerwca 2019

“Pewne jak w banku” w obecnych czasach oznacza, że pewni możemy być co najwyżej skandalu z bankami w roli głównej. Dzisiaj opiszę skandal z kredytami hipotecznymi w Irlandii.

Banki w Irlandii oferowały kilka rodzajów kredytów, m.in. o stałej stopie procentowej (na okres 2-5 lat) albo o stopie zmiennej, uzależnionej od stopy procentowej Banku Centralnego Irlandii. W pewnym momencie zaczęły również oferować tzw. “tracker mortgages”, to jest kredyty, których oprocentowanie podążało za stopą procentową Europejskiego Banku Centralnego powiększoną o stałą marżę (ok. 0,7 – 1,2%).

Kiedy jednak wybuchł kryzys finansowy, banki irlandzkie utraciły wiarygodność, a przez to i możliwość taniego pożyczania pieniędzy na rynku finansowym. W rezultacie, zapisana w umowie marża przestała pokrywać ich koszty.

Banki zaczęły wówczas oferować kredytobiorcom aneksy do umów, które miały pozornie być dla nich korzystne – w dobie rosnących stóp procentowych oferowały stałą stopę procentową na okres kilku lat. Banki jednak nie powiedziały, że po upływie tego okresu, kredyt będzie oprocentowany według innej, wyższej zmiennej stopy procentowej niż w przypadku tracker mortgages.

W rezultacie kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców zaczęło płacić znacznie wyższe raty kredytu, część z nich zaś nie była w stanie regulować swoich zobowiązań i stracili swoje domy.

Wybuchł skandal. W 2015 r. Centralny Bank Irlandii rozpoczął swoje dochodzenie (https://www.centralbank.ie/consumer-hub/explainers/what-is-the-tracker-mortgage-examination), w trakcie którego zażądał od banków informacji na temat kredytobiorców, których mogły dotknąć nieuczciwe praktyki banków, natychmiastowego zaprzestania stosowania zawyżonej stopy procentowej, zwrotu nienależnie pobranych kwot i wypłaty odszkodowania.

Aktualnie ustalono, że około 40 tys. kredytobiorców zostało pokrzywdzonych działaniem banków. Kredytobiorcy ci otrzymali już ok. 650 mln. euro odszkodowań za zawyżanie latami przez banki rat spłat kredytu i niedogodności tym związane.

Ponadto Bank Centralny zaczął nakładać grzywny na banki (https://www.rte.ie/news/business/2019/0530/1052592-central-bank-fine/). Bank Permanent TSB jako pierwszy został ukarany grzywną w wysokości 21 mln. euro. Należy się spodziewać kolejnych kar na banki.

W ten sposób w cywilizowanym świecie rozwiązuje się problem oszustw na szkodę konsumentów. Polska powinna brać przykład.

2 thoughts on “Co się wydarzyło w Irlandii – skandal “tracker mortgage”

  1. Lehu

    Da się? Oczywiście że tak, trzeba jednak rozumieć problem i działać nie na korzyść eksperta/banku a bezbronnego konsumenta który te banki finansuje.
    W Polsce to raczej niemożliwe do osiągnięcia i to jest przykre że głosujemy na polityków którzy potem działają w interesie banków bo są przez nie lobbowani i wręcz zastraszani.

    Reply
  2. Jan Wojdan

    Szanowny Panie Doktorze,
    na stronie Pana Kancelarii widnieje komunikat odnośnie wyroku z 13 czerwca 2019 r., gdzie Sąd Okręgowy w Warszawie (SSR del. Edyta Bryzgalska, XXV C 2738/18) oddalił powództwo p-ko Raiffeisenowi. Jest też informacja, że ,, W zakresie klauzul indeksacyjnych znajdujących się w regulaminie, to ponieważ kredytobiorca zeznał, że nie przeczytał uważnie regulaminu, to zdaniem Sądu nie może teraz powoływać się na ich nieuczciwość i korzystać z ochrony przepisów art. 385(1) kc.” Czy takie zeznania mogą mieć wpływ na ocenę abuzywności poszczególnych postanowień? Przecież jeśli klauzula jest abuzywna, jest w umowie czy regulaminie, to bez względu, czy kredytobiorca się z nią zapoznał, czy nie, w dalszym ciagu jest nieuczciwa? Może lepiej, żeby kredytobiorcy zeznawali, że dokładnie zapoznawali się z umową i regulaminem?? z poważaniem Jan Wojdan

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *