Kolejna klauzula indeksacyjna zostaje zakazana

By | 27 kwietnia 2016

Do rejestru zakazanych klauzul (pod numerem 6380) trafiła 25 kwietnia 2016 r. klauzula indeksacyjna czwartego banku, tym razem Banku DNB Nord. Za niedozwoloną została uznana klauzula w treści:

Do określenia własnego kursu kupna i sprzedaży waluty w Tabeli Bank stosuje odchylenie od średniego kursu danej waluty, określonej przez Narodowy Bank Polski. Różnica pomiędzy kursem kupna waluty a kursem sprzedaży waluty wynosi maksymalnie 10% od wartości obu kursów waluty. Różnica ta stanowi spread walutowy.

O abuzywności tej klauzuli przesądził Sąd Apelacyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 czerwca 2014 r. (VI ACa 1930/13).

Kasację w tej sprawie SN oddalił 22 stycznia 2016 r. (Sygn. akt I CSK 1049/14).

 

9 thoughts on “Kolejna klauzula indeksacyjna zostaje zakazana

 1. antenas

  Panie doktorze mam pytanie poniekąd zbieżne z tematem, około dwa tygodnie temu RF wydał opinie i skierował zapytanie do Raiffaisen -Polbank dotyczącą odmowy przyjęcia reklamacji dot. zapisów abuzywnych a także indeksacji, krótko mówiąc RF delikatnie to ujmując rozjechał argumentacje RP i w zasadzie stwierdził że wszystkie kwestionowane zapisy są niezgodne z prawem i w zasadzie powinny przestać wiązać strony , a co do pytania czy zapoznał się Pan z tą decyzją i czy przy ewentualnych sporach bankowych bierze Pan pod uwagę głos RF?

  Reply
 2. Marek Popowicz

  @antenas,

  skontaktuj się ze mną proszę w sprawie opinii RF – mbp[at]interia.eu
  mam aktualnie pozew vs Polbank.

  Reply
 3. Artur

  Mam taka klauzule w swojej umowie z DNB Nord o kredyt indeksowany do EUR. Jaki praktyczny uzytek moge zrobic z tego wyroku?

  Reply
 4. Pitstop

  ja mam taki właśnie wpis w załaczniku do umowy kredytowej – z tą różnicą, że mam tam określone 9% a nie 10% jak powyżej. Jak można skorzystać z takiej interpretacji?

  Reply
 5. Mario

  Ja tez mam taki zapis, mam pozwać Dnb Nord ?? Zeby nie uznali tego zapisu i bede miał kredyt w złotych oparty o EUROBOL?

  Reply
 6. kuha

  Ja również mam taka klauzule w swojej umowie z DNB Nord o kredyt indeksowany do EUR. Jaki praktyczny uzytek moge zrobic z tego wyroku?

  Reply
 7. Paweł

  Czy ktoś ma wiedzę, co można zrobić z kredytem indeksowanym do eur zawartym w lipcu 2010 roku? Czy już coś robić czy jeszcze czekać z udaniem się do prawnika?
  Wydaje mi się, że jest bardzo mało wątków w temacie DNB

  Reply
  1. Krzysztof B.

   @Paweł- Posiadam umowę z DNB indeksowaną do EUR z lipca 2010r. Nie wiem jak teraz, ale w zeszłym roku analizowałem co by się stało gdyby bank zrócił spready vs. średni kurs NBP i wyszło mi, że wysokość ewentualnego roszczenia była podobna do kosztów kancelarii. Gdyby koszty kancelarii podzielić w pozwie zbiorowym, to miałoby to sens. No chyba, że udałoby się unieważnić umowę w całości (oddanie pięniędzy w PLN w wysokości równej wypłacie kredytu i zaliczenie wszystkich, dotychczas spłaconych rat na poczet tej kwoty). Wtedy opłacałoby się powalczyć.
   Jeśli miałbyś pomysł na wspólne ugryzienie tematu to daj znać na: bystry4@tlen.pl

   Reply
 8. Anka

  Umowa z dnb nord podpisana 03.2010. Czy ktoś ma informacje odnośnie pozwów zbiorowych, do.l których można dołączyć? Proszę o informację zielska@poczta.fm

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *