Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszukańczego zaniżania kosztów kredytu

By | 24 czerwca 2016

Dzisiaj otrzymałem dobrą wiadomość. Prokuratura Regionalna (dawniej Apelacyjna) w Szczecinie wskutek mojego zawiadomienia wszczęła śledztwo w sprawie zaniżania przez banki całkowitego kosztu kredytu, wprowadzenie w błąd w ten sposób kredytobiorców i doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkich rozmiarów, to jest o oszustwo (art. 286 par. 1 kk w zw. z art 294 kk.)

Jestem bardzo ciekawy czy prokuraturze w ramach tego śledztwa uda się ustalić, kto w bankach podejmował decyzję o wprowadzaniu w błąd klientów i czy zostaną tym osobom postawione zarzuty.

Treść postanowienia prokuratora jest tutaj: Postanowienie Prokuratury

38 thoughts on “Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie oszukańczego zaniżania kosztów kredytu

 1. Małgosia

  Gratulacje Panie doktorze!Mam nadzieję,że prokuratura przeprowadzi rzetelne śledztwo i doprowadzi do skazania winnych tego oszustwa.

  Reply
 2. Ania

  Bank Millennium świadomie zaniżył RRSO oraz całkowity koszt naszego kredytu o 11%, to jest ponad 41.000,00 złotych!! Chodziło o to, żeby nakłonić nas w ten sposób do wyboru kredytu indeksowanego “Bankowymi Tabelami”, czyli toksycznej bomby z opóźnionym zapłonem. To, czy prokuratura doprowadzi do skazania winnych, będzie testem na to, w jakim kraju żyjemy. Dowiemy się, czy kraj nasz choć odrobinę zmienił się od ostatnich wyborów.

  Reply
 3. Z"Ukosa"

  Dziękuje Panie Jacku . Przy okazji pytanie , a jak w umowie nie ma RRSO i Całkowitego kosztu kredytu..?

  Reply
 4. Aga

  Czy w związku z tym powinniśmy przesyłać swoje umowy jako materiał dowodowy??????

  Reply
  1. Jacek Czabański Post author

   Jeżeli chce Pani, może Pani przesłać swoją umowę wraz z wyliczeniem prawidłowej wysokości CKK i RRSO do prokuratury w Szczecinie.

   Reply
 5. Emil

  Czy wśród zgłoszonych banków jest Deutsche Bank (bo było tam zaniżanie kosztu kredytu)?

  Reply
 6. Marta

  „Poseł Andrzej Maciejewski Kukiz15:

  Zbieram informacje o wysokościach opłat, jakie banki pobierają za wydanie zaświadczenia o aktualnym stanie zadłużenia. Proszę o przesyłanie informacji, skanów opłat na adres andrzej.maciejewski@sejm.pl

  Reply
 7. Marta

  “Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Art. 294 § 1 Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 278 § 1 lub 2, art. 284 § 1 lub 2, art. 285 § 1, art. 286 § 1, art. 287 § 1, art. 288 § 1 lub 3, lub w art. 291 § 1, w stosunku do mienia znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”

  Reply
 8. Janusz

  Może skupmy się na konkretnych osobach w tych bankach, bo przecież bank to nie człowiek i te umowy same się nie skonstruowały i ktoś podejmował decyzje o ich kształcie i treści

  Reply
  1. Emil

   Zgadzam się. W bankach decyzje podejmują konkretne osoby. W Deutsche Bank, z tego, co się zorientowałem Dyrektorem Departamentu Bankowości Hipotecznej przed Agnieszką Pilarek był: Maciej Molewski

   https://pl.linkedin.com/in/maciej-molewski-24898968
   Od kwietnia 2006 – stanowisko korporacyjne – Director
   Od 08.2010 – Członek Komitetu Wykonawczego – Executive Committee

   Raportowanie do Head of Credit Products w HQ Frankfurt a lokalnie do Prezesa Zarządu DB PBC.

   Reply
 9. Wojtek W.

  Gratulacje !
  Oby udało ustalić się sprawców oraz żeby sprawa nie ugzęzła z powodu braku kontaktu z wszystkimi poszkodowanymi.

  Reply
 10. Andrzej

  Panie mecenasie czy jak można samemu policzyć CKK w denominowanych umowach PKO BP? Bank podał w umowie CKK w PLN.

  Reply
   1. Andrzej

    Bardzo dziękuję Panie mecenasie, tylko mam jeszcze kilka pytań dla pewności i tak:
    ###Dane z umowy:
    1) Data zawarcia: 14.02.2008 r.
    2) Kwota udzielonego kredytu: 72 092,50 CHF
    3) Kredyt jest udzielany na: 300 miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy
    4) Stawka referencyjna w dniu sporządzenia umowy: 2,7392 p.p.
    5) Stała marża PKO BP: 1,93 p.p.
    6) Podwyższenie marży PKO BP S.A. do dnia dokonania prawomocnego wpisu hipoteki: 0,9 p.p.
    7) W dniu sporządzenia umowy oprocentowanie kredytu w stosunku rocznym wynosi: 4,6692 p.p.
    8) Rzeczywista roczna stopa procentowa: 5,3100 p.p.
    9) Szacunkowy CKK w dniu sporządzenia umowy: 96 547,04 zł
    10) Kredytobiorca korzysta z karencji w spłacie kapitału kredytu przez okres: 04 miesięcy
    11) Spłata kredytu następuje w ratach kapitałowo-odsetkowych: malejących

    ###Dodatkowe dane z tabeli kursów stosowanej przez bank w dniu 14.02.2008 r.:
    a) Kurs kupna CHF (dewizy) stosowany przez Bank w dniu podpisania umowy: 2.1788
    b) Kurs sprzedaży CHF (dewizy) stosowany przez Bank w dniu podpisania umowy: 2.2769
    ———
    Dane wprowadzone do kalkulatora:
    1) Wysokość kredytu w PLN: 72 092,50 CHF x 2,1788 PLN/CHF = 157075,139 PLN
    2) Oprocentowanie kredytu określone w umowie (wraz z marżą banku): 5,31%
    3) Liczba rat spłaty (miesiące): 300
    4) Liczba rat spłaty samych odsetek (karencji): 4
    5) Kurs kupna CHF (dewizy) stosowany przez Bank w dniu podpisania umowy: 2.1788
    6) Kurs sprzedaży CHF (dewizy) stosowany przez Bank w dniu podpisania umowy: 2.2769

    Obliczony Całkowity Koszt Kredytu (raty malejące): 117 841,00 zł, czyli większy niż wskazany w umowie.
    ____
    Czy moje obliczenia są poprawne? Jeżeli tak to bardzo chętnie prześlę swoją umowę do Prokuratury w Szczecinie, tylko może by Pan wrzucił jakieś pismo przewodnie z wyszczególnionymi załącznikami jakie należy dołączyć.

    Druga kwestia to nie rozumiem jak bank obliczył rzeczywistą roczną stopę procentową 5,31% skoro w umowie mam podane oprocentowanie kredytu Libor 3M+Marża zatem: 2,7392+1,93=4,6692% i nawet jeśli do tego dodać podwyższoną marżę 0,9% to otrzymujemy 5,5692%, a nie jak wskazuje bank 5,31%. Nie rozumiem tego.

    Z góry dziękuję za poświęcony czas.

    Reply
    1. Andrzej

     Panie Jacku, czy zlituje się Pan nad moją prośbą? Mam świadomość, że dysponuje Pan ograniczonym czasem dlatego nie molestowałem Pana wcześniej, jednak może poświęci Pan chwilę cennego czasu i odpowie na moją prośbę.
     Dziękuję

     Reply
     1. Jacek Czabański Post author

      Obliczenia wyglądają na poprawne. Należy tylko doliczyć ewentualne inne koszty kredytu jak prowizje, ubezpieczenia etc. jeżeli takie były.

      Podane przez bank RRSO w wysokości 5,31% jest wyższa niż oprocentowanie kredytu, gdyż: uwzględnia fakt podwyższonego oprocentowania do czasu hipoteki oraz – być może – pobrania prowizji od kredytu. Na ogół RRSO jest wyższa niż oprocentowanie kredytu, chyba że od kredytu nie były pobierane żadne prowizje i opłaty, to wówczas będzie równa oprocentowaniu kredytu.

      Do prokuratury może Pan wysłać kopię umowy wraz ze swoim wyliczeniem CKK i wskazaniem, że został Pan wprowadzony w błąd. Proszę powołać się na sygnaturę wszczętego postępowania: RP I Ds 41.2016. Proszę podać swoje dane adresowe i kontaktowe.

 11. Marta

  Czy nie można by zaskarżyć nowelizacji Prawa Bankowego z 2011 roku?

  Reply
 12. JANUSZ

  PISAŁEM PRAWIE DO WSZYSTKICH INSTYTUCJI STOJĄCYCH NA STRAŻY PRZESTRZEGANIA PRAWA BANKOWEGO WŁĄCZNIE DO MF ABW PREZYDENTA PREMIER KNF RZECZNIKA PRAW I UOKIK I MAM WSZYSTKIE ODPOWIEDZI
  ZE KREDYTY INDEKSOWANE BYŁY I SĄ ZGODNE Z PRAWEM POLSKIM CYWILNYM I BANKOWYM KNF ODPISAŁ ŻE BANK -POLBANK EFG – JEST BANKIEM ZAGRANICZNYM I KNF NIE MA MOŻLIWOŚCI WYEGZEKWOWANIA ROSZCZEŃ /PARODIA/MINISRESTWO FINANSÓW RÓWNIEŻ MAM NA PIŚMIE ŻE KREDYTY INDEKSOWANE CHF
  SĄ DOZWOLONE I ZGODNE Z PRAWEM BANKOWYM MIMO WYKŁADNI RZECZNIKA FINANSOWEGO RP MOŻE PAN MI COŚ DORADZI /PROKURATOR ODMÓWIŁ POSTĘPOWANIA NIE DOPATRUJĄC SIĘ WYKROCZEŃ/ BANK PRZY PODPISYWANIU UMOWY 2008R. NIE DAŁ MI DO PODPISU REGULAMINU JAKIEGOŚ DO CZEGO SIĘ PRZYZNAŁ /NA PISMIE/ I ŻE JEST MU PRZYKRO Z TEGO POWODU
  NA MOJE PISMA O NP. ZWROT SPREDÓW I ZMIANE UMOWY ODPISAŁ ŻE JEST WSZYSTKO PRAWNIE DOBRZE I NIE WIDZI POWODU BY TO CZYNIĆ

  Reply
 13. irena

  Czy umowy Getin Banku też będą sprawdzane. Warto do nich zajrzeć.Chętnie prześlę swoją

  Reply
 14. Maciej

  http://m.interia.pl/biznes/news,2351763

  I z komentarzy:

  “Kto podpisuje się pod decyzjami, taryfami, zarządzeniami itp. wydawanymi w bankach ? Dlaczego w takiej sytuacji odpowiedzialnym za “błędne” decyzje jest instytucja, a nie konkretna osoba, która złożyła podpis ? Skoro ktoś bierze wynagrodzenie za swoją pracę, to niech OSOBIŚCIE ponosi odpowiedzialność za decyzje (w tym odpowiedzialność finansową). A jeśli nie, to takie konsekwencje niech ponosi osobiście zarząd lub rada nadzorcza !!! “Są zwierzęta równe i równiejsze”

  Reply
 15. ilona

  Ja wysłałam do KNF mój harmonogram spłat w CHF i drugi harmonogram w PLN wg stopy WIBOR i zażądałam wyliczenia straty banku w przypadku wejścia w życie tzw. ustawy Dudy (kurs sprawiedliwy). Odpowiedzieli, że nie są od wyliczania straty w przypadku indywidualnej umowy , tylko ogólnie. Wyliczyli straty ogółem, a nie potrafią w przypadku indywidualnej umowy. Podejrzewam, że nikt w KNF żadnych strat nie liczył- zapytali się banków. Zamierzam złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstawa przez urzędników KNF- niedopełnienia obowiązków (art. 231 kk). Nie rozumiem tylko znaczenia art.133 ust.4 prawa bankowego:
  Komisja Nadzoru Finansowego oraz osoby wykonujące czynności nadzoru bankowego nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wynikłą ze zgodnego z przepisami ustaw działania lub zaniechania, które pozostaje w związku ze sprawowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego nadzorem nad działalnością banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych oraz oddziałów instytucji kredytowych.

  Reply
 16. M. RACZKOWIAK

  MOJ MAZ DOSTAL KREDYT W 2008 ROKU , CHOCIAZ NIE MIAL ZDOLNOSCI KREDYTOWEJ . DZISIAJ MA 70LAT .WZIELISMY 98O.000 TYSIECY I MAMY W PRZELICZENIU NA FRANKI , DALEJ 1.200.000 TYSIECY SZOK I CIAGLE ROSNIE .NIECH ZYJE PAN CZARNECKI , POLAK Z KRWI I KOSCI . FAJNY GOSC I ZONKA Z TELEWIZJI .NIE UMIEMY NIC PRZELICZYC , MOZE PAN MECENAS BY NAM COS POMOGL DO KOGO SIE ZGLOSIC JAKA TO JEST UMOWA ? NIE ROZUMIEMY JEJ WOGOLE .NASZ DORADCA TAK DORADZAL A TERAZ Z NAMI NIE CHCE ROZMAWIAC .MIRA .

  Reply
 17. Tomek

  Prokuratura mogłaby też się zająć POZOROWANIEM transakcji dewizowych mających na celu nienależne, nieuzasadnione wzbogacenie sie stratą kredytobiorcy

  Reply
  1. Robert

   Pozorowanie to jedno, ale jeszcze też manipulowanie tymi “przelicznikami”, żeby kredytobiorca poniósł dodatkowo większą stratę

   Reply
 18. Tomek

  Banki zniechęcały kredytobiorców do “przewalutowania” (gdy jeszcze kredytobiorcy nie wiedzieli, że nie ma tu czego “przewalutowywać”) poprzez drastyczne zwiększenie spreadów począwszy od roku 2009.

  Reply
 19. ilona

  W ślad za zawiadomieniem wysyłam jutro do prokuratury moją umowę z wyliczeniem strat wynikających z manipulacji kursami walut w celu zobrazowania przestępstwa na moim przykładzie.

  Reply
  1. Robert

   Coraz więcej kredytobiorców podejmuje takie działania na własną rękę, miejmy nadzieję, że będą skuteczne.

   Reply
 20. Robert

  Prokuratura powinna się również zająć podsuwaniem przez banki klientom podstępem zapisów w aneksach.

  Reply
 21. Ela

  Czy umowy Banku Zachodniego WBK też będą sprawdzane? Warto do nich zajrzeć.

  Reply
 22. Małgosia

  Panie doktorze,
  Czy Pan monitoruje to postępowanie ?
  Prosimy o informacje ,jeżeli jakiekolwiek Pan posiada.

  Reply
 23. Andrzej

  Chciałem bardzo PODZIĘKOWAĆ Panu Jackowi Czabańskiemu za pomoc przy zgłoszeniu sprawy do prokuratury.
  Zrobiłem wszystko dokładnie tak jak Pan powiedział i otrzymałem już pismo z prokuratury, że zostałem włączony do sprawy. Teraz wszystko w rękach prokuratora. Swoją drogą wyliczenia matematyczne są bezlitosne i świadczą na niekorzyść banku. Oby tylko sprawa nie została zamieciona pod dywan.
  Jeszcze raz bardzo dziękuję.

  Reply
  1. Joanna

   czy może Pan naprowadzić w jaki sposób Pan dokonał obliczeń, tylko za pomocą kalkulatora?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *